Yatırım yapmaya başla!

Bir Milyarı Aşkın SMS’in Olduğu Veritabanı Korumasız Olarak Tespit Edildi

Yapılan bir araştırma milyonlarca kullanıcının SMS verilerinin bulunduğu bir veritabanını ortaya çıkardı.
Bir Milyarı Aşkın SMS’in Olduğu Veritabanı Korumasız Olarak Tespit Edildi

Günümüzde internetin ve mobil cihazların kullanımının artması ile beraber hayatın her alanında bu teknolojiden yararlanılıyor. Bu nedenle insanların kişisel verilerinin çevrimiçi hizmet sağlanması adına belirli sunucularda tutulduğunu söyleyebiliriz. Hizmet sağlayıcılar kullanıcıların veri güvenliğini sağlamak adına sürekli yeni önlemler alıyor. Buna rağmen internet ağına açık hemen her platformda veri ihlallerinin yaşandığına tanık oluyoruz. Geçtiğimiz günlerde milyonlarca kulanıcının sosyal medya hesapları ve telefon numaralarının sızdırıldığı ortaya çıkmıştı.

Özellikle son dönemde yapılan bazı araştırmalar herkesin erişimine açık veritabanlarının olduğunu ortaya koyuyor. Son olarak bunlara örnek bir durum daha yaşandı. TrueDialog adı verilen ve kurumsal SMS hizmeti veren bir şirket tarafından oluşturulmuş ve herkesin erişimine açık bir veritabanı keşfedildi. Buluna sunucuda milyonlarca insanın birbirleri ile olan konuşmaları ortaya çıkmış oldu.

Korumasız Veritabanı Ortaya Çıktı

Korumasız Veritabanı Ortaya Çıktı

Günümüzde özellikle kurumsal şirketlerin hizmetine sunulmuş mesajlaşma platformları sıkça kullanılıyor. Şirketler belirli bir duyuru ya da bilgilendirme yapmak için tek bir platform üzerinden milyonlarca kullanıcıya ulaşabiliyor. TrueDialog şirketi bu hizmeti veren platformlardan birisi olarak faaliyet gösteriyor. Yapılan araştırma ise bu şirket tarafından işletilen bir veritabanında milyonlarca kişinin SMS mesajlarını ortaya çıkardı. Müşteriler tarafından uzun yıllar gönderilen mesajlara herhangi bir koruma olmadığı için herkes ulaşabiliyor.

Müşterilerin mesajlaşmaları ile beraber telefon numaralarına da bu sunucu üzerinden ulaşmak mümkün. İşletmelerden gelen reklam mesajları ve çeşitli uyarıların da yer aldığı sunucuda toplam veri boyutunun 604 GB olduğu belirtildi. TrueDialog’un dünya çapınca bir şirket olduğu ve bine yakın mobil operatör ile iş birliği yaptığı ifade edildi.

Araştırmacılar ise konuyla ilgili açıklamasında “Bu veri sızıntısının boyutunu bağlam içine koymak zor. Milyonlarca insan potansiyel olarak çeşitli yollarla maruz kaldı. Bir veritabanının, inanılmaz derecede çeşitli olan bu kadar büyük miktarda bilgi içermesi nadirdir. Veritabanı, TrueDialog’un işletme modelinin birçok yönüyle ilgili girdiler içeriyordu.” değerlendirmesinde bulundu. Uzmanlar bu tarz sorunlara dair çözüm getirmenin oldukça zor olduğunu ve ilerleyen günlerde benzer olayların yaşanmasının yüksek ihtimal dahilinde olduğunu belirtiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum