Yatırım yapmaya başla!

Bir Girişimcinin Asla Söylememesi Gereken 5 Söz

Bir Girişimcinin Asla Söylememesi Gereken 5 Söz

Başarılı bir girişimci olmak için ne gibi noktalara dikkat etmek gerektiğini hangimiz biliyoruz? Kişinin öngörülü olması, iyi bir fikirle ortaya çıkması, finansal konularda tecrübeli olması, yapacağı işteki hakimiyeti gibi özellikleri dışında aklınıza gelen en önemli noktalar nedir? Aslına bakarsanız, tüm bu özelliklerin yanı sıra bir girişimcinin başarılı olmasını sağlayacak en kritik özelliklerinden bir tanesi de kendine güvenmesidir. Çünkü kişi ne kadar yetenekli, ne kadar bilgili olursa olsun kendine güvenmez ve adımlarını tereddütle atarsa; sahip olduğu diğer niteliklerin de bir işe yaramadığı sonucuyla karşılaşacaktır. Zira girişimci demek, risk alan kişi demektir. Belli bir alana bir miktar sermaye koyarak iş yapmaya girişen ve önündeki tüm olasılıkları hesap ederek risk alabilen girişimciler için işte tam da bu nedenden dolayı özgüven çok önemlidir.

Diğer bir deyişle, rakipleriniz arasında en iyi iş planına sahip olmanız, onlardan çok daha zeki olmanız ya da geniş bir çevreye sahip olmanız, özgüven eksikliğinizin yerini asla doldurmayacaktır. Şayet kendinize güveniniz tam değilse ne yatırımcılar ne de müşteriler tarafından tam not alamayacak, büyük hayallerle kurmuş olduğunuz girişiminizin başarısızlığına yol açacaksınızdır. Bu olumsuz sonuçlarla karşılaşmamak için, bir girişimcinin sahip olması gereken özellikler arasında özgüven ve inanç konusuna çok daha fazla özen göstermelisiniz. Çünkü her ne kadar klişe olsa da başarının diğer yarısı da inanmaktır ki bu yargının ne kadar gerçek olduğu birtakım riskler alarak kar yapmaya çalışan girişimciler üzerinde çok daha açık ve net olarak görülebilmektedir.

İlginizi Çekebilir:
Girişimcileri Başarısızlığa Sürükleyen ve Sıklıkla Tekrarlanan 11 Hata

Peki, bir girişimcinin kendinden ne kadar emin olduğunu ya da kendine ne kadar güvendiğini en kolay biçimde nasıl anlayabiliriz? Hal ve hareketlerinin yanı sıra tabii ki ağzından çıkan sözlerden, öyle değil mi? İşinin başına nasıl geçtiğinden tutun da ortaklarına, müşterilerine ve personeline karşı nasıl yaklaştığından zorluklarla yüzleştiği durumlarda aldığı tavırlara varana kadar her hareketinden o girişimcinin kendine ne kadar güvendiğini anlayabiliriz. İşte bu noktada, kişinin düşüncelerini ifade etmek için kullandığı kelimeler de tam bir ayna görevi üstlenecektir. Çünkü bir insanın hareketleriyle birlikte kullandığı kelimelere bakarak onun hakkında kesin denilebilecek yargılara ulaşabiliriz.

Sonuçta, sarf ettiğimiz kelimelerin bizim bir nevi yansıtıcımız olduklarını ve aynı zamanda onlardan ne kadar etkilendiğimizi biliyor olmalısınız. Bu tıpkı, bütün gün boyunca “canım çok sıkılıyor” deyip de kişinin kendi kendisine canının sıkması gibidir. Hani derler ya bir şeyi 40 kere söylersen gerçek olurmuş diye, işte aynı bu durum gibi. Varmak istediğim nokta şu ki girişimcilerin sarf ettiği sözcükler onun kendine olan inancını ya gösterecek ya da etkileyecektir. Yani her iki durumda da başarılı olmak isteyen bir girişimcinin söylememesi gereken sözler vardır. İşte bugün bu sözler üzerine konuşacağız. Girişimcilerin asla kullanmaması gereken sözleri merak ediyorsanız, aşağıdaki başlıkları mutlaka incelemelisiniz derim.

Belki!

Belki!Başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, kullanmamanız gereken kelimelerden bir tanesinin belki olduğunu bilmelisiniz. Çünkü bu kelime sizin durumdan hiç de emin olmadığınızı ve karşınıza çıkabilecek sonuçları şansa bıraktığınızı gösterecektir. Düşünsenize, bir müşteriniz ya da yatırımcınızla konuşurken işin gidişatı hakkında belkili cümleler kullanıyorsunuz. Karşınızdaki kişiye ne kadar güven verebilirsiniz ki? Siz daha kendinizden emin değilken bir başkasını söyledikleriniz hakkında nasıl ikna edebilirsiniz ki? İşte bu nedenle, başarıyı garantilemek için bu tehlikeli kelimeyi kullanmaktan vazgeçmelisiniz. Aklınızda soru işaretleri olsa bile şüphelerinizi dile getirmemeli, bunun yerine kesin bir yargıya varmak için elinizden gelen tüm çabayı göstermelisiniz. Çünkü başarılı bir girişimci asla ama asla sırtını belkili yargılara yaslayacak kadar özgüvensiz değildir.

Büyük İhtimalle!

Büyük İhtimalle!Büyük ihtimalle de belki gibi girişimler için tehlike arz eden bir kelimedir. Çünkü büyük ihtimalle diyen bir girişimcinin sözlerinin sadece varsayımla sınırlı kaldığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Sözleri içinde büyük ihtimalle olan bir girişimcinin hem bilgi yönünden zayıf hem olacaklar konusunda endişeli hem de genel olarak kendine güvenmeyen biri olduğu sonucuna varırsınız. Sonuç olarak; kendinden emin olamamanın en açık işaretlerinden biri olan bu söz öbeği sadece girişimciler için değil, iş hayatında yer alan hemen herkes için karşı tarafta kötü etki uyandıracak bir kullanımdır. İşte bu nedenle de, başarılı bir girişimci olmak istiyorsanız, kurduğunuz cümlelerin varsayımdan çok daha fazlasını ifade etmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Keşke!

Keşke!Bir yatırımcı ya da müşteri olduğunuzu düşünün. Karşınızda duran girişimcinin size “keşke böyle olmasaydı…” gibi cümlelerle açıklama yapmaya çalıştığını farz edin. Ne düşünürdünüz? Sanırım düşündüğünüz şeyler pek de olumlu olmazdı, öyle değil mi? Yani demek istediğim o ki başarılı bir girişimcinin uzak durması ve söylememesi gereken sözlerden bir diğeri de o meşhur keşkedir. Sonuçta; bir girişimci sözüne keşke ile başlıyorsa, başarısızlığı kabullenmiş ve seçimlerinden pişman olmuş demektir. Nitekim bu da bir girişimcinin isteyebileceği en son şey olmalıdır.

Gerçekten!

Gerçekten!Bir girişimcinin asla söylememesi gereken sözler arasında “gerçekten” ya da “gerçekten mi” de yer almaktadır. Çünkü bu sözcük de tıpkı diğerleri gibi emin olamama hissi uyandırmakta ve onaylanma beklentisine işaret etmektedir. Bunlara ek olarak; “gerçekten” kelimesinin kullanımı, bir konuya gereksiz yere vurgu yapmak isteme ve aslında tam tersi olan bir durumu karşı tarafa farklı bir şekilde göstermeye çalışma gibi anlamlara da gelebilir. İşte bu nedenle hem ağzınızdan çıkacak kelimelerden hem de aklınızda geçen düşüncelerden gerçekten kavramını çıkarmalısınız. Zira bu sözcük konuşmalarınıza düşündüğünüz gibi bir anlam katmamaktadır.

Ama!

Ama!Ah o amalar! Altına sığınılan bahaneleri destekler nitelikteki kelimeler! Açıklama yapıp inandırıcı olabilmek için söylenen, ama hiçbir zaman amacına ulaşamayan tehlikeli sözcükler! İşte bu sözcüğün de girişimciler tarafından kullanılmaması gerekiyor. Çünkü “ama” diyen bir girişimcinin bu bağlacı kullanma amacı, arkasından gelecek açıklama niteliğindeki bahanenin daha kabullenilir olmasıdır.

Zaten sürekli bahaneler altına sığınan, sorumluluk alamayan ve aynı zamanda kendini kandıran kişilerin favori sözcüklerinden biri olarak da bilinen “ama”, doğal olarak girişimcileri de başarısızlığa sürükleyecektir. İşte bu nedenle, kullanmamanız gereken kelimeler arasında ama olduğunu da bilmeli ve bahane üretmek yerine sorumluluk almanız gerektiğini öğrenmelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Girişimcilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum