Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bir Araba Satın Almak için En Kötü 4 Zaman

Araba almak her geçen gün zorlaşıyor. Bu listede araba almak için kötü bir zamanda olup olmadığınızı anlamanızı sağlayacak 4 temel bilgiye yer verdik.
Bir Araba Satın Almak için En Kötü 4 Zaman
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Otomatik mi olsun, manuel mi? Dizel mi tercih edersiniz yoksa benzinli mi? Sıfır mı alacaksınız, ikinci el mi? Neden bahsettiğimi anladınız, değil mi? Tabii ki anladınız. Günümüzün olmazsa olmazları arasında olan arabalardan bahsediyorum. Hayatımızı büyük oranda kolaylaştıran dört tekerlekli yoldaşlarımız hakkında konuşuyorum. İçinde bulunduğumuz çağda gencinden yaşlısına herkesin ihtiyaç duyduğu ve eksikliğini gerçekten içimizde hissettiğimiz arabaları kast ediyorum.

Evet, bir otomobil sahibi olmak eskiden bir ayrıcalıkken aynısını günümüz için söyleyemeyiz. Çünkü şu anda araba sahibi olmak gayet sıradan bir durum. Yani düşündüğünüz de zengin de kendi arabasına binebiliyor fakir de! Tabii, kullanılan arabalar arasında dağ gibi farklılıklar var ama bu durumun diğerini değiştirdiği söylenemez. Kısacası, çoğu kişinin araba sahibi olduğunu biliyoruz. Ve bir o kadarının da araba sahibi olmak üzere olduğunu! Otomobil almak için yeteri kadar parası olan herkes bunun için harekete geçiyor. Her gün yüzlerce arabanın satışı yapılıyor. Arabasının modelini yükseltmek isteyenler mi dersiniz, sıfır araba almaya karar verenler mi dersiniz, paraya sıkıştığı için aracını satanlar mı dersiniz, artık orasını bilemem. Ama birileri arabasını satışa çıkartırken birilerinin de araba almak için uğraştığını hepimiz biliyoruz. Peki, araba almak için uygun zamanlar hakkında bir şeyler biliyor muyuz?

Daha doğrusu; araba almak için uygun olmayan zamanlar diyeyim. Vasıta ihtiyacımızı karşılamak için hiç de uygun olmayan, hatta kötü denilebilecek zamanlar hakkında bilgi sahibi miyiz? Yoksa canımız ne zaman isterse o zaman mı araba alışverişi yapmaya kalkışıyoruz? Evet, birçok kişi araba almak için en kötü zamanları seçerek, normalden daha yüksek miktarlar karşısında otomobil sahibi oluyor. İşte bu nedenle; sizlere aklınızda bulunması gereken bazı önemli noktalardan bahsetmek istedim. Zira eminim ki aranızda araba almak üzere olan pek çok kişi vardır.

Halihazırda Ödenmeyi Bekleyen Borçlarınız Var!

Hali Hazırda Ödenmeyi Bekleyen Borçlarınız Var!Tamam, siz de kendi arabanıza binmek istiyor olabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarından kurtulmak ve kendi aracınızla istediğiniz yere istediğiniz saatte gitme ayrıcalığını yaşamak isteyebilirsiniz. Ancak bunun için önce halihazırdaki borçlarınızı ödemek zorunda olduğunuzu bilmelisiniz. Durumunuz zaten sıkışıkken ekstra borca girip araba satın almanın mantıklı bir hareket olmayacağını, bunun hayatınızı kolaylaştırmak yerine daha da zorlaştıracağını anlamalısınız.

Anlayacağınız, bütçeniz bir araba almak için müsait değilse ve cüzdanınızdan çıkacak fazladan bir kuruş bile sizi etkileyecekse, ulaşım ihtiyacınızı eski yöntemlerden karşılamaya devam etmelisiniz. En azından borçlarınızın miktarını düşürene kadar bunu yapmalı, bütçenizi toparlayana kadar bir müddet daha arabasız kalmaya katlanmalısınız.

GCM Yatırım Banner

Seçiminizden Emin Değilsiniz!

Seçiminizden Emin Değilsiniz!Araba almak için kötü zamanlardan bir diğeri de satın alımınız hususunda kararsızlık yaşadığınız anlar! Yani alacağınız arabanın fiyatı, modeli ya da işte ne bileyim herhangi başka bir özelliği içinize sinmediyse, o alışverişi yapmamalısınız. Mesela, aileniz, eşiniz ya da arkadaşlarınız sizin için buldukları arabayı almanız konusunda üzerinizde baskı yaratıyorlar. Ya da gittiğiniz galerici gösterdiği arabayı size satabilmek için her türlü yöntemi deniyor.

İşte böyle durumlarda asla ama asla araba almamalısınız. Başkalarının üzerinizde baskı kurmasına izin vermemeli, aklınıza yatmayan bir araç için binlerce liranıza kıymamalısınız. Sonuçta; pazardan elma armut almıyorsunuz. Belki yıllarca kullanacağınız bir araba alacaksınız ve bu kararı vermek için istediğiniz kadar düşünebilirsiniz. Kısacası; ancak emin olduğunuzda araba satın almalı, içinizde zerre kadar bile tereddüt olmadan notere gidip o imzayı atmalısınız.

Herkes Piyasanın Çok Yüksek Olduğunu Söylüyor!

Herkes Piyasanın Çok Yüksek Olduğunu Söylüyor!Araba almak istiyorsunuz ama bu konuda çok bilginiz yok, diyelim. Nitekim etrafımız aynı durumu yaşayan binlerce insanla dolu. Özellikle de bayanların bu konuda sıkıntı yaşadığını hepimiz biliyoruz. Ancak bu demek değil ki kötü bir araba alışverişi yapmalısınız. Ya da kullanacağınız arabaya değerinden çok daha yüksek fiyatlarda ödemeler yapmalısınız. Hayır, tabii ki böyle şeyler yapmayacaksınız.

Bunun yerine otomobil alıp satma konusunda bilgi sahibi olan kişilere başvuracak ve onlardan yardım isteyeceksiniz. Yani en azından yapmanız gereken doğru şey bu! En basitinden; otomobil konusunda bilgili olan arkadaşlarınıza danışabilir, piyasanın alım yapmak için uygun olup olmadığı hususunda onlara danışabilirsiniz. Eğer size piyasanın çok yüksek olduğunu söylüyorlarsa, biraz daha beklemeyi tercih etmeli, 20 liralık bir arabaya 30 lira vermemek için kesinlikle sabırlı davranmalısınız.

Bayrama Sayılı Günler Var!

Bayrama Sayılı Günler Var!Araba almak için kötü zamanlardan bir diğeri de bayram arifeleri! Çünkü böyle zamanlarda arabalar normal fiyatlarının daha üzerinde fiyatlar karşılığında satışa çıkartılırlar. Gerçi pek çok sektörde bayram öncesi dönemlerde aynı durum yaşanılmaktadır. Ama otomobil piyasasında durum daha belirgindir diyebiliriz. Çünkü pek çok kişi bayram sürecinde arabasız kalmak istemez. Sonuçta; ziyaret edilmesi gereken kişiler ve yerler vardır.

Tamam, bu istekte bir gariplik yok ancak bayramda arabaya ihtiyaç duyacağını düşünen kişilerin bu işi tam da arife zamanına bırakması biraz tuhaf. Çünkü bayram öncesi araba pazarları ve galeriler dolup dolup taşmaktadır. Satıcılar bu dönemi fırsat bilerek fiyatları şişirmekte, alıcıların zor durumunun farkında olarak pazarlık yapılmasına fırsat bile vermemektedir. İşte bu nedenle; yapmanız gereken şey bayrama sayılı günler kala araba satın almaya kalkışmamak. Zira büyük ihtimalle bu işten siz değil sadece satıcı kazançlı çıkacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.