Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BioNTech’in Yıllık Gelir Artış Oranı Yüzde 200’ü Geçti

Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in bu yılın ilk çeyreğindeki net karı, 3 katına çıkarak 3,7 milyar Euro’ya yükseldi.
BioNTech’in Yıllık Gelir Artış Oranı Yüzde 200’ü Geçti
HABER GİRİŞ

Alman biyoteknoloji firması BioNTech, 2022’nin ilk çeyrek dönemine ait finansal sonuçları açıkladı. Şirket yılın ilk çeyreğinde toplam gelirini, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 211 oranında artırarak, 6,4 milyar Euro’ya yükseltti.

Bu miktar 4,01 milyar Euro olan piyasa beklentisinin üzerinde geldi. Geçen yılın aynı döneminde 1,12 milyar Euro olan net gelir, 3,7 milyar Euro oldu. 14,24 Euro olan hisse başına kar da 8,52 olan beklentiden iyi geldi.

BioNTech İlk Çeyrek Finansal Sonuçları
Kaynak: BioNTech

Şirket daha önce 2022 yılında Covid-19 aşısından 13 milyar Euro gelir elde edilmesi tahmininde bulunurken, bunu 17 milyar Euro’ya revize etti. Aşı üretiminde ortağı Pfizer ile birlikte bu yıl 2,4 milyar doz dağıtımı için 100’den fazla ülkeyle anlaşma yapıldığı bildirildi.

BioNTech CEO’su ve Kurucu Ortağı Uğur Şahin, “İlk çeyrekte, bulaşıcı hastalıklar ve onkolojiye yönelik büyüme sütunlarımızda devam eden uygulama gösterdik. Solid tümörlerde insanda ilk CAR-T terapimiz için cesaret verici veriler. İnovasyondaki uygulamamızdan hareketle, önümüzdeki yıllarda çok sayıda ürün lansmanı gerçekleştirmek için iyi bir konumda olduğumuza inanıyoruz ve bu da önemli ölçüde uzun vadeli büyümeyi kolaylaştıracak.” şeklinde açıklama yaptı.

BioNTech CFO’su Jens Holstein ise aşı gelirleri ile 2022 yılına güçlü gelir ve kazançla başladıklarını söyledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.