Yatırım yapmaya başla!

Biogen’in Hisseleri Alzheimer İlacı için Denemeleri Bitirmesiyle Çakıldı

Massachusetts merkezli çok uluslu biyoteknoloji şirketi Biogen’in hisseleri, şirketin Alzheimer hastalığı ilacı denemelerini sonlandırmasıyla büyük darbe aldı. Detaylar aşağıda;
Biogen’in Hisseleri Alzheimer İlacı için Denemeleri Bitirmesiyle Çakıldı

Massachusetts merkezli çok uluslu biyoteknoloji şirketi Biogen’in hisseleri, şirketin Japon ilaç firması Eisai ile ortaklaşa geliştirdiği Alzheimer hastalığı ilacı Aducanumab’ın denemelerini sonlandırmasıyla büyük darbe aldı.

Perşembe günü açılış öncesi işlemlerde yüzde 27’den fazla düşüş gösteren hisselerin bu kadar tepki vermesinin nedeni ise ilacın olası bir satış rekortmeni olarak görülmesiydi. 63 milyar dolarlık piyasa değeri ile dünyanın en büyük biyoteknoloji şirketlerinden biri olan Biogen, faz-3 denemesini durdurma kararının bağımsız bir grubun denemelerin birincil bitiş noktalarını karşılayamayacağı yönündeki analizlerinden kaynaklandığını bildirdi.

Ayrıca Aducanumab denemeleri ile büyük beklentiler yaratmış olan Biogen, çalışmaları durdurmanın arkasında güvenlik kaygıları olmadığını da ekledi.

Biogen Hisseleri Satış Rekoru Kırması Beklenen Alzheimer İlacı için Denemeleri Bitirmesiyle ÇakıldıNihayetinde yaklaşık yüzde 30 civarında düşen hisseler, piyasanın Biogen’in kararı karşısında büyük hayal kırıklığı yaşadığını açıkça belli etti. Keza Goldman Sachs analistleri bir zamanlar ilacın satışının 12 milyar dolara ulaşabileceğini öngörmüş, beklentiler daha da yükselmişti. Biogen İcra Kurulu Başkanı Michel Vounatsos da konuyla ilgili açıklamasında; “Bu hayal kırıklığı yaratan haber, Alzheimer hastalığının tedavisinin karmaşıklığını ve nörobilim alanındaki bilgiyi daha da ilerletmenin gerekliliğini doğruluyor.” dedi.

Vounatsos ayrıca tüm Alzheimer hastalarına, ailelerine, denemelere katılan ve bu araştırmaya büyük katkı sağlayanlara araştırmacılara müteşekkir olduklarını aktardı.

Biogen İcra Kurulu Başkanı Michel Vounatsos Alzheimer İlacı Açıklama Guggenheim analisti duyurunun ardından, yatırımcıları en kötü korkularının gerçekleştiğini belirtirken SVB Leerink analisti Geoffrey Porges, ““Biogen’in hisselerinin bu olumsuzluklarla 240-260 dolara kadar düşmesini bekliyoruz ve hisselerin 300 doların üzerinde toparlanmasına yardımcı olacak yakın vadeli bir katalizör göremiyoruz” dedi.

Biogen’in multiple sklerozdon hemofiliye varana kadar birçok nörolojik ve hematolojik bozukluklar için tedaviler tasarladığı verilen bilgiler arasındaydı. Her ne kadar Biogen çoklu skleroz tedavisinde kilit bir oyuncu olmaya devam etse de artan rekabet Cambridge, Massachusetts merkezli firmayı Alzheimer gibi yeni alanlara girmeye zorlamıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum