Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Binance’ın ABD Kolu UST Çöküşü Nedeniyle Dava Edildi

Kripto para borsasının ABD operasyonlarından sorumlu olan Binance US, bir yatırımcı tarafından dava edildi.
Binance’ın ABD Kolu UST Çöküşü Nedeniyle Dava Edildi
HABER GİRİŞ

Geçtiğimiz haftalarda kripto para piyasasında deprem etkisi yaratan Terra çöküşünün etkileri devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto para borsasının ABD olu olan Binance US ve CEO’su, Terra USD’yi (UST) değer kaybı öncesinde güvenli bir varlık olarak pazarladığını iddia eden bir yatırımcı tarafından dava edildi.

Stablecoin’ler, ABD doları gibi geleneksel varlıkların değerine sabitlenmiş dijital tokenlerdir ve kripto piyasalarındaki çalkantı zamanlarında güvenli limanlar olarak görülüyor. Ancak Terra USD’nin değeri geçen ay 1 doların altına düştü ve bu durum piyasa genelindeki satış baskısının artmasına neden oldu.

Binance ve İcra Kurulu Başkanı Brian Shroder aleyhine açılan davada, Utah sakini Jeffrey Lockhart, Binance’in Terra USD’yi yanlış bir şekilde güvenli olarak ilan ettiğini ve aslında kayıt dışı bir menkul kıymet olmasına rağmen fiat para birimi tarafından desteklendiğini söyledi.

Lockhart, Binance’in ABD hükümetine bir menkul kıymetler borsası olarak kaydolmamasının, platformda işlem gören varlıkların ifşa edilmesini sınırlayarak yatırımcılara zarar verdiğini söyledi.

San Francisco federal mahkemesinde dava açan Lockhart, “Binance US her ticaretten kâr ediyor ve bu nedenle menkul kıymetler yasalarına uygunluklarına bakılmaksızın kripto varlıkları satmak için kesin bir teşvike sahip” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Binance: Düzenlemelere Uyumluyuz

Binance adına konuşan bir yetkili, borsanın ABD Hazine Bakanlığı’nın bir birimi olan Mali Suçları Uygulama Ağı’na (FinCEN) kayıtlı olduğunu ve geçerli tüm düzenlemelere uyum sağladığını ifade etti.

Sözcü yaptığı açıklamada, iddiaların temelsiz olduğunu ve kendilerini savunacaklarını belirterek, dava açılmadan önce borsanın Terra USD’yi listelemeyi durdurduğunu hatırlattı.

Dava, iki ABD Senatörü’nün geçen hafta kriptoyu düzenlemede birincil rolü Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) değil Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’nun (CFTC) oynaması için yasa teklif etmesinin ardından geldi.

SEC’in kripto varlıkların menkul kıymetler olarak görülmesi gerektiğini belirtmesi nedeniyle, CFTC’nin kripto paralara daha dostça yaklaştığı söyleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.