Yatırım yapmaya başla!

Bill Gates Ticaret Anlaşmazlıklarını Korkutucu Sözcüğüyle Tanımladı!

Bill Gates, ticaret gerilimlerini "korkutucu" sözleriyle tanımlayarak konuyla ilgili endişelerini dile getirdi. Detaylar şöyle;
Bill Gates Ticaret Anlaşmazlıklarını Korkutucu Sözcüğüyle Tanımladı!

Bill Gates, küresel ticaret gerilimlerini “korkutucu” sözleriyle tanımlayarak, bunun ekonomik büyüme ve iş yaratma üzerinde yük olabileceğini dile getirdi. Ünlü milyarderin yorumlarının IMF ve Dünya Ticaret Örgütü’nün ticaret gerilimleriyle ilgili uyarılarının ardından gelmesi dikkat çekti.

Görüşleriyle ilgi uyandıran Bill Gates, bugün CNBC TV18’de yayınlanan röportajda küresel ekonominin şu anda çok iyi olduğunu fakat tarifelerden etkilenebileceğini söyledi. Ticaret meselelerinin korkutucu olduğunu vurgulayan Bill Gates, insanların içeriye doğru dönmesi ve tarifelerin yükseltilmesinin haliyle küresel ekonomiyi de kötü etkileyeceğini belirtti.

Microsoft’un kurucusu, daha fazla tarifenin pek çok endüstri üzerinde özellikle de karmaşık tedarik zincirlerine sahip olanlarda etkili olabileceğini bildirdi.

Bill Gates Ticaret Gerilimlerini Korkutucu Sözcüğüyle Tanımladı!Ticaret savaşlarının ekonomik büyüme ve dolayısıyla iş yaratma konusunda büyük bir yük olabileceğinin üzerinde duran Bill Gates’in yorumlarının IMF ile Dünya Ticaret Örgütü’nün uyarılarının ardından gelmesi dikkat çekti.

Keza IMF, Temmuz ayında yaptığı açıklamada 2018 ve 2019 için küresel büyüme tahminlerini değiştirmese de ticari gerilimlerin durumu değiştirebileceğini kaydetmişti.

Bill Gates Ticaret Gerilimlerinin Ekonomik Büyüme ve İş Yaratmada Etkili Olabileceğini SöylediIMF, geçen ay yayımladığı Dünya Ekonomik Görünümü Güncelleme Raporu’nda küresel büyüme tahminlerinin Nisan raporu ile büyük ölçüde paralel olduğunu duyurmuştu. Buna göre, 2018 ve 2019 için GSYH büyüme tahmini % 3.9 olarak aynı kalmış, gelişmiş ekonomiler için 2018 GSYH büyüme tahmini ise 0.1 oranında düşürülerek % 2.4’e çekilmişti. 2019 büyüme tahminini ise % 1.9 olarak aynı seviyede bırakmıştı.

Ancak artan ticaret gerilimleri, jeopolitik endişeler ve siyasi belirsizliklerin gelişmiş ekonomilerin durumunu değiştirebileceği de söylenmişti.

Ticaret Gerilimleri IMF ve Dünya Ticaret Örgütü Yorumu Global büyümenin devam ettirilmesi için korumacı tedbirlerden kaçınmanın ve ortak bir çözüm bulunmasının gerekli olduğunu ifade eden IMF, bu açıklamalarıyla endişeleri gün yüzüne çıkarmıştı. Dünya Ticaret Örgütü de tıpkı IMF gibi Temmuz ayında yaptığı bir uyarıda; büyük ekonomilerin getirdiği ticaret kısıtlamalarının küresel ekonomik büyümeye zarar verebileceğini vurgulamıştı.

WTO’nun genel direktörü Roberto Azevedo, o zamanki ifadesinde bu durumu “gerçek bir endişe” sözleriyle nitelendirmişti. Bill Gates’in son açıklamaları da IMF ile Dünya Ticaret Örgütü’nün yorumlarıyla örtüşerek aradaki gerilimin global ekonomiye zarar verebileceğini hatırlattı. Kaldı ki küresel piyasalardaki karışıklık da Gates gibi pek çok kurumun ve kişinin endişelerinin yersiz olmadığını açıkça göstermeye devam ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum