Yatırım yapmaya başla!

Bill Gates, Microsoft’un TikTok Yatırımı için Temkinli Konuştu

Milyarder iş insanı Bill Gates, Microsoft ile TikTok arasındaki görüşmeleri değerlendirdi.
Bill Gates, Microsoft’un TikTok Yatırımı için Temkinli Konuştu

Son yılların en popüler sosyal medya uygulamalarından biri olan TikTok, bir süredir ABD yönetiminin yaptırımlarına maruz kalıyor. Trump yönetimi uygulamanın kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaştığını ve casusluk yaptığını iddia ediyor. Bu nedenle geçtiğimiz günlerde imzalanan kararname ile TikTok’un ABD’de erişime engellenmesi söz konusu olacak. ABD bunun için Çinli uygulamaya 45 gün süre verdi ve bu süre 15 Eylül tarihinde oluyor.

CIA tarafından yapılan bir araştırmada ise TikTok’un casusluk yaptığına dair bir kanıt bulunamamıştı. Ancak ABD yönetimi sosyal medya uygulamasının üzerine gitmekte kararlı. Bu gelişmeler sonrası Microsoft, TikTok’u satın almak üzere harekete geçti. Şirket uygulamanın ABD’deki operasyonlarını satın almak istiyor. Görüşmelerin devam ettiği şu günlerde Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bill Gates’ten TikTok Açıklaması

Bill Gates’ten TikTok Açıklaması

Son günlerde ABD’nin TikTok üzerindeki artan baskısı ile beraber Microsoft’un satın alma planına dair değerlendirmelere bir yenisi daha eklendi. Açıklama dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates’ten geldi. Gates teknoloji devinin TikTok’u satın alma planı için ‘zehirli bir kadeh’ tanımlamasını kullandı.

Bu birleşmenin tahmin edildiği kadar kolay olmayacağını belirten Gates, “Bu anlaşma ile neler olacağını hiç kimse bilemez ancak bu, zehirli bir kadeh” açıklamasını yaptı. Başkan Trump satın alma ihtimali sonrası ABD Hazinesi için kesinti yapılabileceğini söylemişti. Bu açıklamayı da değerlendiren Gates, kesintinin tuhaf bir fikir olduğunu ve Microsoft’un bu durumla başa çıkması gerektiğini söyledi.

Microsoft’un ABD operasyonlarının yanı sıra TikTok’un Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda’daki operasyonlarını da satın almak istediği biliniyor. Bill Gates görüşmelere dair temkinli ancak gelen haberler önümüzdeki günlerde Microsoft ile TikTok arasında anlaşmanın sağlanması bekleniyor.

TikTok için Bir Talip Daha Çıktı

TikTok için Bir Talip Daha Çıktı

Microsoft ile TikTok arasında süren görüşmelerin yanı sıra bir başka sosyal medya devinin daha uygulamayı satın almak istediği ortaya çıktı. Mikro blog sitesi Twitter’ın da TikTok için harekete geçtiği belirtiliyor. Ancak Twitter’ın satın almak için Microsoft kadar büyük paralar ödemeyeceği ifade ediliyor. Microsoft’un bu yatırım için 30 milyar doları gözden çıkardığı belirtiliyor.

Bytedance’ın önümüzdeki günlerde kiminle anlaşma yapacağı soru işareti olmaya devam ediyor. TikTok son yıllarda en hızlı yükseliş gösteren sosyal medya uygulamalarının başında geliyor. Uygulamanın sadece ABD’de 100 milyonu aşkın kullanıcısı bulunuyor. Bir dakikaya kadar eğlenceli videoların çekildiği uygulama kullanıcılardan büyük ilgi görüyor. Geçtiğimiz günlerde Instagram, TikTok’a rakip olma amacıyla geliştirdiği Reels özelliğini kullanıma sunmuştu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sosyal Medya kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum