Yatırım yapmaya başla!

Bill Gates 2008’de Olduğu Gibi Başka Bir Finansal Krizin Yaşanacağını Düşünüyor

Finansal kriz beklentilerini açıklayan isimler arasına Bill Gates de girdi; ama benzer yorumlar yapmaktan kendini alamadı. İşte detaylar;
Bill Gates 2008’de Olduğu Gibi Başka Bir Finansal Krizin Yaşanacağını Düşünüyor

Hemen her yılbaşında küresel bir kriz yaşanacağına dair paylaşımlar yapılır. Bu yıl için de beklentiler yayınlandı. Bill Gates ise “bu kesin” sözleri ile dikkat çekti. Yakın arkadaş oldukları Warren Buffett ile bu konuda konuşmaları olduğunu da dile getirdi. Her ne kadar şu zaman kriz olacak denmese bile tıpkı 2008 yılında olduğu gibi yıkıcı bir finansal krizin yaşanması bekleniyor.

Bill Gates Reddit’te “Bana Her Şeyi Sor” isimli bir başlık altında soruları cevapladı ve konu finansal krizlere geldi.

Bill Gates Reddit'te Soruları Yanıtladı

2008 küresel krizi, ABD’de başlayıp dünyaya yayılan yıkıcı bir finansal krizdi. Milyonlarca işyeri kapanmış ve kişiler işsiz kalmıştı. ABD’nin toparlanması ise yıllar almıştı ve bazı vatandaşlar hala tam olarak toparlanmış değil. Üstelik sadece ABD değil, tüm dünya da krizin etkileri hissedilmişti.

Bill Gates’e yakın gelecekte bir kriz olup olmayacağı yönünde sorular geldi. Gates ise “zamanı söylemek zor ama bu kesin” ifadesini kullandı.

Bill Gates Finansal Kriz Yorumları

Bu konuda Warren Buffett ile konuştuklarını ve onun bu konulara daha hakim olduğunu belirtti. Buna rağmen Warren Buffett’in Time için verdiği röportajda; ABD ekonomisi için iyimser görüşleri olduğu anlaşılmıştı. Warren Buffett, ABD büyümesi üzerine yorumlarda bulunmuş ve gelecekte çocukların, ebeveynlerinin yaşadığından daha iyilerini göreceğini söylemişti. Üstelik Gates de iyimserliğe işaret eden yorumlarda bulunmuştu.

Endişelerine rağmen Gates, kapitalizm ve yeniliklerin her yerde insanlar için durumu iyileştireceği konusunda iyimser olduğunu dile getirdi.

Kapitalizm Bu Durumu Düzeltecek Dedi

Warren Buffett ise yatırımcıların piyasalarda yaşananlara tepkisiz kalmamasını, geçmişte yaşananlardan ders alması gerektiğini söylemişti. Bu durumla baş edebilmek için sert piyasa koşullarının incelenmesi gerektiğine de dikkat çekmişti. Aynı zamanda 2016 yılında açıkladığı “al ve bekle” stratejisinin hala en iyisi olduğunu hatırlatmıştı.

Anlayacağınız üzere genelde olduğu gibi bir krizin yaşanması mümkün; ama bunun ne zaman ve nasıl olacağı yönünde kimse kesin fikirlerini beyan etmiyor.

Kriz Bekleniyor Ama Kesinlik Yok

Sürekli olarak tartışılan finansal kriz konuları, dünyanın en zengin ikinci ve üçüncü insanları arasında da konuşuluyor. Olasılıklardan bahsediliyor; ama mevcut koşullara bakıldığında iyimserlikten bahsediliyor. Aslına bakarsanız bu durum, her ülke için söz konusuyken, ekonomistlerin söyledikleri de birbiriyle benzeşiyor. Bu nedenle temkinli olunmalı, geçmişte yaşananlardan ders alınmalı ve kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz strateji ile ilerlemelisiniz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum