Yatırım yapmaya başla!

Bill Gates, Elizabeth Warren’ın Süper Zenginlere Vergi Planını Eleştirdi

Dünyanın en zenginlerinden Bill Gates, servet vergisi ile gündeme oturan Elizabeth Warren'ın planını eleştirdi.
Bill Gates, Elizabeth Warren’ın Süper Zenginlere Vergi Planını Eleştirdi

Bill Gates, umut vaat eden Demokrat başkan adayı Elizabeth Warren’ın süper zenginler için yeni vergi planı hakkında endişesini dile getiren en son milyarder oldu.

Bir konferansta konuşan ABD’li ünlü milyarder, Warren’ın vergi planının Amerika’daki iş yeniliğini bastıracağını söyledi. Elizabeth Warren ise cevap olarak Bill Gates ile tanışmayı teklif etti. Gelişme, Warren’ın politikasının JP Morgan yöneticisi Jamie Dimon gibi isimler tarafından eleştirilmesi üzerine geldi.

Orijinal plana göre net serveti 50 milyon dolar ila 1 milyar dolar arasında olan kişiler, her yıl yüzde 2 servet vergisi ile vergilendirilecekti.

Elizabeth Warren Bill Gates Servet Vergisi Tartışması Bu oran net serveti 1 milyar doları aşanlar için yüzde 3’e yükselecekti. Ancak Demokrat başkan adayı Elizabeth Warren, geçen hafta yaptığı açıklamada oranın iki katına çıkartılmasını önerdi. Warren bu yeni vergiden toplanan paranın, federal hükümete 10 yıl boyunca 20.5 milyar dolara mal olması beklenen sağlık planını finanse etmek için kullanılacağını söyledi. Ayrıca artan eleştiriler üzerine Warren sağlık planı için orta sınıfın vergilerini artırmama sözü verdi.

Bill Gates, New York’ta düzenlenen Dealbook Konferansı’nda Elizabeth Warren’ın fikrine karşı çıktığını açıkça dile getirdi.

Bill Gates Elizabeth Warren Servet Vergisi planı Karşı Çıktı Süper ilerici vergi sistemlerini sonuna kadar desteklediğini söyleyen Bill Gates; “10 milyar doları aşkın vergi ödedim. Vergi konusunda herkesten daha fazla ödedim. 20 milyar dolar ödemek zorunda kalsaydım, bu sorun olmazdı. Ancak 100 milyar dolar ödemem gerektiğini söylediğinde, o zaman geride neyim kalacağı hakkında biraz matematik yapmaya başlıyorum. Üzgünüm, sadece şaka yapıyorum.” dedi.

Politika hakkında onunla görüşmek isteyip istemediği sorulduğunda da Gates, Bayan Warren’ın büyük miktarlarda parası olan biriyle görüşüp görüşmeyeceğinden emin olmadığını belirterek yanıt verdi.

Bill Gates’in açıklamalarından saatler sonra Elizabeth Warren, planını daha ayrıntılı bir şekilde açıklamak için Gates’le buluşmaktan memnun kalacağını şöyle dile getirdi:

Elizabeth Warren Bill Gates Tanışmaktan Memnun Kalır “Farklı görüşlere sahip olsak bile insanlarla tanışmaktan her zaman mutlu olurum. Eğer şansımız olursa, servet vergim altında ne kadar ödeyeceğinizi tam olarak açıklamak isterim. (Söz veriyorum 100 milyar dolar değil)” Warren’ın yorumuna karşılık veren Bill Gates de Twitter hesabından şu ifadelerle konuştu:

“Ülkedeki servet eşitsizliği ve yoksulluğu ele almak için yollar bulma konusundaki kararlılığınıza saygı duyuyorum. Oraya varmanın yollarından bazıları hakkında anlaşamayabiliyor olsak da ileriye giden yolu bulmaya kararlı birçok akıllı insana ihtiyacımız olduğunda kesinlikle aynı fikirdeyiz.”

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum