Yatırım yapmaya başla!

Bill Gates’e Göre Corona Virüsü Mücadelesinde Radikal Kararlar Gerekiyor

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates, Corona Virüsü mücadelesine dair önemli açıklamalarda bulundu.
Bill Gates’e Göre Corona Virüsü Mücadelesinde Radikal Kararlar Gerekiyor

Bilindiği üzere son dönemde dünya gündeminin bir numaralı konusu Corona virüsü olmakta. Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede hemen her yere yayılan salgın nedeniyle hayatını kaybeden insan sayısı hızla artıyor. Son rakamlara göre dünya genelinde salgından hayatını kaybeden insan sayısı 42 bini geçmiş durumda. COVID-19 tanıtı alan toplam insan sayısının ise 860 bin rakamını geçtiği belirtiliyor. Son dönemde salgının en etkili olduğu ülkelerin başında ise ABD geliyor.

Ülkedeki vaka sayısı 190 bine dayandı ve dünya genelinde bu sıralamada birinci sırada yer alıyor. ABD’de hayatını kaybeden insan sayısı 4 bin rakamını geçti ve uzmanlar sayının çok daha yükseleceği konusunda uyarıyor. ABD hükümetinin tahminine göre salgın ülkede 100 bin ila 240 bin insanın hayatını kaybetmesine neden olabilir.

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zengin insanlarından birisi olan Bill Gates, bu salgının kontrol altına alınması için son derece radikal tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Gates’e göre ülkenin kapatılması ve testlerin artırılması gerekiyor.

Bill Gates Uyardı

Bill Gates Uyardı

Bill Gates Corona virüsü ile mücadelede çok daha etkin adımlar atılması gerektiğini belirtiyor. Washington Post’a konuşan tanınmış hayırsever, “ABD, Corona virüsün önüne geçme fırsatını kaçırdı. Ancak önemli kararlar verme penceresi hala kapanmadı. Biz ve liderlerimizin şimdi yaptıkları seçimler birçok konuyu etkileyerek sonuçlandıracak. Bu seçimler; vaka sayılarının ne kadar kısa sürede azalacağını, ekonominin ne kadar süre kapalı halde kalacağını ve kaç Amerikalı’nın Covid-19 nedeniyle sevdiği birini gömmek zorunda kalacağını cevaplayacak.” diyerek tedirgin edici açıklamalarda bulundu.

Bill Gates’e göre alınacak tedbirlerin başında sokağa çıkma yasağı geliyor. İnsanların uluslararası dolaşımda serbestçe seyahat edebildiğine dikkat çeken Gates, “Ülke liderlerinin net olarak şunu anlaması gerekiyor: Her yeri kapatma, her yerin kapanması anlamına gelir. Vaka sayısı Amerika’da düşene dek ki bu 10 hafta veya daha fazla sürebilir- hiç kimse her zamanki gibi çalışmaya devam edemez veya sokağa çıkma yasağını hafifletemez.” diye konuştu.

‘Daha Fazla Test Gerekiyor’

‘Daha Fazla Test Gerekiyor'

Corona virüsü salgının kontrol altına alınması için başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm otoriteler daha fazla test yapılması gerektiğine dikkat çekiyor. Benzer açıklama Bill Gates tarafından da dile getiriliyor. Gates test sayısının artması gerektiğini söyleyerek, “Böylece klinik araştırmalar için potansiyel gönüllüleri hızlı bir şekilde belirleyebilir ve normale dönme zamanı geldiğinde bunu anlarız.” dedi. açıklamasında bulundu.

Aşı çalışmalarına da değinen Gates, araştırmaların hızlı bir şekilde sürdürülmesi halinde 18 ay içerisinde sonuç alınabileceğini söyledi. Gates ayrıca hükümetlerin de aşı çalışmalarında kullanılacak tesislerin kurulumunda rol oynaması gerektiğini belirtiyor. 2015 yılında TED konuşmasını hatırlatan Bill Gates, “Bir TED konuşmasında dünya liderlerini bir salgın için savaşa hazırlanıyor gibi hazırlanmaları gerektiğinin çağrısını yapmıştım.

Sistemdeki çatlakları bulmak için simülasyonlar yürüterek bu işi önceden halledebilirdik. Bu yıl gördüğümüz gibi, daha gidecek çok yolumuz var. Fakat hala inanıyorum ki, bilim, veri ve tıp uzmanlarının tecrübesi ile doğru kararlar alırsak hayat kurtarabilir ve ülkeyi tekrar eski haline döndürebiliriz.” diye konuştu. Bill Gates’in söylemleri son derece radikal önlemler alınması gerektiğini gösteriyor. ABD hükümetinin bu önlemleri ne derece karşılayacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum