Yatırım yapmaya başla!

Bill Gates Corona Virüsüne Karşı İyimser ve Kötümser Açıklamalarda Bulundu

Bill Gates son dönemde Coronavirus salgınına dair açıklamalarına bir yenisini daha ekledi.
Bill Gates Corona Virüsüne Karşı İyimser ve Kötümser Açıklamalarda Bulundu

Corona virüsü dünya genelinde pandemi halini aldı ve her geçen gün bulaştığı insan sayısı artıyor. Vaka sayısının 1.5 milyonu geçtiği şu günlerde 90 bine yakın insan salgın nedeniyle hayatını kaybetti. Virüs ile mücadelede tüm dünya harekete geçmiş durumda. Aşı ve ilaç çalışmaları başta olmak üzere zengin insanlar ve dev şirketler yaptıkları bağışlar ile bu mücadeleye ortak oluyorlar. Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Bill Gates bu mücadelede aktif olarak rol alıyor.

Milyarder insan geçtiğimiz günlerde aşı yatırımları hakkında önemli açıklamalarda bulunmuştu. Eşi Melinda Gates ile beraber kurucusu olduğu Gates Vakfı, salgın ile mücadele edilmesi için 100 milyon dolar bağış yapmıştı. Ünlü hayırsever Corona virüsüne karşı aşı çalışmaları için yeni bir çağrı yaptı. Mevcut yatırımların yeterli olmadığını söyleyen Gates, COVID-19 salgının geleceği hakkında bazı tahminlerde bulundu.

Gates’ten Çarpıcı Açıklamalar

Gates’ten Çarpıcı Açıklamalar

Bill Gates, Corona virüsüne karşı yaptığı açıklamalara yenilerini eklemeye devam ediyor. Ünlü isim aşı üretimi için gelişmiş ülkelerin daha fazla destekte bulunması gerektiğini söylediği açıklamasında, “Enfeksiyonun ülkenize geri dönmemesini isterken, hem insani hem de ülke çıkarları ile örtüşen bir argüman hazırlayabilirsiniz. Bu akıllıca bir yatırım olur.” ifadelerine yer verdi. Mücadelede zengin ülkelerin hayati derecede rol oynayabileceğine dikkat çeken Gates, dünya olacak bu salgından ders almaları gerektiğini söyledi.

Gelecek için hazırlıkların daha etkin olması gerektiğinin altını çizen Bill Gates, “Hiç şüphesiz, daha önceden düzgünce hazırlanmış olsaydık, trilyonlarca dolar harcamış olsak bile bu duruma hazır yakalanacaktık.” diye konuştu. Microsoft’un kurucusu milyarder insan 2015 yılında TED konuşmasında dünyanın büyük bir salgının etkisinde kalacağını söylemişti. Salgının geleceğine dair bazı tahminlerde bulunan Gates, bir iyimser bir de kötümser senaryo çizdi.

Kötümser senaryoya göre virüsün aşısının insanlar üzerinde uygulanması 2021 yılını bulacak. Bununla beraber alınan sosyal izolasyona dikkat edilmemesi halinde salgının yeniden görülebilir. İyimser senaryo ise dünyanın COVID-19 gibi yaygın bir pandemi ile karşılaşma ihtimalinin çok düşük olması. Çünkü bu salgın esnasında öğrenilen tüm bilgiler, gelecekte oluşturması muhtemel bir salgın için hazırlık anlamına geliyor.

Aşı Çalışmaları Tüm Hızıyla Sürüyor

Aşı Çalışmaları Tüm Hızıyla Sürüyor

Corona virüsü için etkin bir tedavinin sağlanması aşının bulunmasından geçiyor. Bu aşamada dünyanın pek çok ülkesi ve sektörün önde gelen şirketi çalışmalarına hız vermiş durumda. İngiltere aşı geliştirmek için 250 milyon pound yatırım yaptı. Diğer yandan Kanada, Almanya ve Norveç, Gates Vakfı’nın aşı çalışmalarına destek veriyor. ABD hükümetinin ise Johnson and Johnson’un aşı çalışmalarına 500 milyon dolar yatırım yaptı.

Özel kurumlar arasında ise Pfizer, Sanofi, British American Tobacco gibi pek çok şirket aşı geliştirmek için adeta birbirleri ile yarışıyor. Keza ülkemizdede aşı çalışmalarında önemli yol alındığı biliniyor. Uzmanlar aşının uygulanabilir duruma gelmesi için 2021 yılını işaret ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Yaşam kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum