Yatırım yapmaya başla!

İGSAŞ Genel Müdürü, Bilinçsiz Tarımı Enflasyonun En Önemli Sebebi Olarak Gösterdi

İGSAŞ Genel Müdürü Turan Tok, yaptığı açıklamalarda bilinçli tarım uygulamalarında eksiklikler olduğunu vurgulayarak gıda ürünlerinin enflasyon rakamına etkisini anlattı.
İGSAŞ Genel Müdürü, Bilinçsiz Tarımı Enflasyonun En Önemli Sebebi Olarak Gösterdi

Verimliliği artırmanın gıda fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmadaki önemine dikkat çeken İGSAŞ Genel Müdürü Turan Tok, enflasyon ve gıda arasındaki ilişkiye dair bazı açıklamalarda bulundu. Tok, “Bitkilerini iyi besleyen ülkeler hayvan ve insanlarını da iyi besleyebilir. Bilinçli tarım uygulamalarımızda eksiklik var. Toprak, su kadar verimlilik için doğru gübre kullanımı çok önemli. Ancak son yıllarda gübre kullanımı azalıyor.” dedi.

Yıldızlar Yatırım Holding kapsamında faaliyetlerini sürdüren gübre şirketi İGSAŞ’ın Genel Müdürü Turan Tok, enflasyon rakamlarındaki gıda etkisine bazı göndermelerde bulundu. “Patatesi konuşuyoruz, soğanı ve limonu konuşuyoruz ama doğru gübre kullanımı gibi verimlilik artıran uygulamaları, su ve enerji gibi maliyet azaltıcı yöntemleri konuşmuyoruz” diyerek görüşlerini açıkladı.

Turan Tok, gıda fiyatlarındaki artışın en önemli nedeni olarak bilinçli tarım uygulamalarındaki eksikliği gösterdi. Verimlilikte toprak ve su kadar gübre kullanımının da önemine vurgu yaptı.

Turan Tok, Gıda Fiyatlarındaki Artışın En Önemli Nedeni Olarak Bilinçli Tarım Uygulamalarındaki Eksikliği GösterdiTok, açıklamasının devamında doğru gübre kullanımı ile bir dönümlük tarladan %30-%40 civarında daha fazla ürün sağlayabilecek çözümlere odaklanılması gerektiğine dikkat çekti. Bununla birlikte gübre sektörünün gıda arzına doğrudan olumlu etki edebilen ve ülke ekonomisi için stratejik bir sektör olduğunu açıkladı.

Tok ardından, “Gıda fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturmanın yolu, verimliliği artırmaktan geçiyor. Günümüz şartlarında gübre ve bitki besini kullanmadan, birim alandan daha fazla ürün elde etmek teknik olarak mümkün değil. Bitkilerini iyi besleyen ülkeler hayvan ve insanlarını da iyi besleyebilir.” diyerek görüşlerini bildirdi.

Türkiye’de gübre kullanımının azaldığını da açıklayan Turan Tok, 2015 yılında 5.5 milyon ton, 2016 yılında tarımdaki gübrenin KDV’sinin düşürülmesi sebebiyle 6.7 milyon ton , 2017’de 6.3 milyon ton gübre kullanıldığını söyledi. 2018 yılında ise gübre kullanımı rakamı 5.3-5.5 milyon ton civarında.

Genel Müdür Turan Tok, bu konuya sadece İGSAŞ olarak değil, Yıldızlar Yatırım Holding olarak da memleket meselesi olarak bakıldığını ifade etti.

Bunlarla birlikte Tarladan Sofraya adlı projenin varlığından bahseden Tok, çiftçilere ait tarlalardan numuneler aldıklarını belirtti. Alınan bu numunelere yapılan analizin sonuçlarıyla gübreleme programları uygulandığını açıklarken, “Yine çiftçinin kendisine ait atadan dededen görme yöntemlerle gübrelediği tarlalardaki uygulamalar sonucunda bilinçli tarımın getirdiği büyük fark çiftçilere gösteriliyor. Bu uygulamalar sonucunda, %30 daha az su, %30 daha az işçilik,%30 daha az enerji, %30 daha az gübre ve %40 daha fazla verim elde edildiğini gördük.” dedi.

Konuyla ilgili açıklamalarını sürdüren Turan Tok, İGSAŞ’ın Kocaeli, Kütahya, Antalya ve Samsun’daki tesislerinde tarım ve sanayinin gereksinim duyduğu üre, amonyak, kompoze gübreler, nitratlı gübreler, özel ve spesifik damla sulama gübreleri, UAN, İGSAŞ Blue, PAN, SNA, DNA ve nitrat çözeltisi üretimi yaptığının bilgisini verdi.

Turan Tok: “Bu alanda 35 milyon Euroluk bir yatırım söz konusu.”

Bu Alanda 35 Milyon Euroluk Bir Yatırım Söz KonusuGenel Müdür Tok, 2017 yılında Antalya’da başlanan ek yatırımın tamamlandığını, bununla birlikte Kütahya’da da Türkiye’nin ithal ettiği potasyum nitrat gübresini üretecek yeni hat çalışmalarını tamamlayarak üretime başlandığını bildirdi.

Tamamlanan bir başka çalışmaları olarak Kütahya’daki ARGE ve laboratuvarı gösteren Tok, bu alandaki yatırımlarının 35 milyon Euro tutarında olduğunu açıkladı. Ardından, “Her iki yatırımımız da ülkemizin ithal ettiği gübrelerin üretimine dönüktü. 2019’da yenilikçi ve inovatif yaklaşımımızla ülkemizde üretimi olmayan ürünleri üreterek dışa bağımlığı azaltmayı hedefliyoruz.” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum