Yatırım yapmaya başla!

Bilinçli Kredi Kartı Harcamaları için 6 İpucu

Bilinçli Kredi Kartı Harcamaları için 6 İpucu

Kredi kartlarının cazibesi çoğu insanı büyülemektedir. En cazip özelliği de sonradan ödenmesidir. Aslında bakıldığında çok farkı yoktur. Belki asgari ödeme seçeneği de denilebilir. Fakat burada da alışkanlık haline gelen asgari ödemeler, sonrasında ciddi sorun haline gelmektedir. En iyisi kredi kartlarının kullanımında bilinçli olmakta fayda vardır. Yoksa içinden çıkılmaz durumlara alabilir ve kredi kartında ipin ucunu kaçırabilirsiniz.

Bunu da İnceleyin:
Kredi Kartı Kullanırken Yapılmaması Gerekenler

Hemen hemen herkesin cebinde olan kredi kartları, oldukça avantajlı alışverişler yapılmasını sağlar. Fakat bu durum bilinçli tüketiciler için geçerlidir. Eğer bu tüketiciler arasında yerinizi almazsanız, kredi kartları size sıkıntılar yaratabilir. Bu sebeple kullanımına dikkat etmeli ve size sıkıntı vermesinden kurtulmalısınız. Durum böyle olunca da kredi kartı kullanımı için benimde sizlere tüyolarım vardır. Eğer söylediklerim konusunda dikkatli olursanız, kredi kartınız konusunda sorun yaşamazsınız.

O zaman kredi kartı harcamaları için size sunacağım tüyolar hakkında bilgi vermeye başlayayım:

Öncelikle Kredi Kartı Hakkında Bilgi Edinin!

Öncelikle Kredi Kartı Hakkında Bilgi Edinin!Kredi kartı kullanmayı çoğu kişi biliyor. Fakat doğru kullanımını bilmeleri hususunda şüphelerim var. İşte bu durumda kredi kartına bakışınız çok önemlidir. Ne amaçla kullanılmalıdır, hangi durumlarda kullanılmalıdır, nasıl kullanılmalıdır şeklindeki bilgiler ciddi önemli taşır Ayrıca kullanımının yanında tercih ettiğiniz banka ve kart özellikleri de ön plana çıkar. Kullanacağınız kredi kartını seçerken, hangi özelliklere sahiptir, avantajları nelerdir, komisyon ve faiz oranları nasıldır şeklinde ayrıntıları kontrol edin. Bunun yanında yıllık kart komisyon ödemeleri gibi ayrıntılar da oldukça değerlidir. Kredi kartına sahip olmadan değerlendirme yapmanız, hem avantajlı işlemlere hem de daha az paralar ödemenize yardımcı olur.

İhtiyacınız Kadar Harcama Yapın!

İhtiyacınız Kadar Harcama Yapın!İşte belki de en büyük sorun burada başlıyor. “İhtiyacınız Kadar Harcama Yapın!” Bu başlık en önemlisidir. Çünkü ülkemizde kredi kartına sahip olan çoğu müşteride oluşan düşünce tarzı; “Harcayayım nasılsa ödenir…” şeklindedir. Böyle olunca da bankalar tarafından yüksek verilen limitler harcanıyor, doluyor ve sonucunda da ödenemiyor. Müşteriler ise sıkıntılı süreçler yaşamaya başlıyor. Bu yüzden kredi kartınız var ve limiti çok diye sonuna kadar harcama yapmayın. Planlı olun ve gerektiği kadar harcayın. Çünkü hesap kesim tarihinden sonra harcadıklarınızı ödeyeceğinizi unutmayın. Eğer bunu unutarak ya da umursamayarak harcamalarınızı yaparsanız, o zaman öderken sıkıntılar yaşarsınız. Bu sebeple harcamalarınızı yaparken gelirinizi ve kredi kartınızın ödemesini de düşünün.

Dönem Borcunuzu Ödeyin!

Dönem Borcunuzu Ödeyin!Kredi kartı kullanan insanların en büyük yanlışlarından biri kredi kartı ödemeleridir. Yanlış olan ise kartın dönem borcu yerine asgari ya da daha azının ödenmesidir. Bu durum size artı faiz ödemeleri yapmanıza ve bankalarda olan kredi notunuzun düşmesine sebep olmaktadır. İşte bu sebepten kredi kartı ödemelerinin düzeni ve tam olması çok önemlidir. Kredi notu da banka hizmetleri açısından değerlidir. Çünkü bankalardan sadece bir kere hizmet almazsınız. Hayatınızın her döneminde bankaların hizmetlerine ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu sebeple bankalarda bulunan ücretlerinizi düzenli, zamanında ve istenilen tutarda yapmanız gereklidir.

Bütçeniz Konusunda Doğru Değerlendirmeler Yapın!

Bütçeniz Konusunda Doğru Değerlendirmeler Yapın!Aylık geliriniz kredi kartı kullanımlarında çok önemlidir. Bankaların genelinde kredi kartı limiti olarak, maaşınızın dört katı dikkate alınır. Bu yüzden kredi kartlarında yapılan harcamalarda ipini kaçırmamaya çok dikkat etmek gerekmektedir. Bunu yaparken de aylık toplam gelirinizi bilmeli ve harcamalarınızı buna göre gerçekleştirmelisiniz. Eğer gelirinizi düşünmeden harcama yaparsanız, kredi kartlarınızın limitine aldanarak gelirden çok gider kaydedersiniz. Sonucunda da ödeyemez ve sıkıntılar yaşamaya başlarsınız. Bu sebeple harcama yapıyorsanız bütçenizi hatırlamalı ve işlemlerinizi ona göre gerçekleştirmelisiniz.

Taksitlere Aldanarak Alışverişi Abartmayın!

Taksitlere Aldanarak Alışverişi Abartmayın!Kredi kartı limitlerinde gelirin dört katı alınmasının sebebi, taksitli alışverişlerde yüksek miktarlı ürünler alınabilsin diyedir. Durum böyle olduğunda kişiler taksitli alışverişleri de nasılsa taksitle ödenir geçilir şeklinde düşüncelere sahip olmaktadır. Sonucunda da aylık toplam taksitli ödeme miktarı, yine toplam geliri bulmakta ve diğer yaşamsal harcamalardan dolayı kredi kartı borçları tam olarak ödenememektedir. İşte bu durumda taksitli alışverişin hazin sonu olur. Bu yüzden taksitlerinizi kontrollü ve hesaplı bir biçimde gerçekleştirin ki ay sonlarında sıkıntıya düşmeyin.

Kredi Kartınızın Takiplerini Düzenli Olarak Yapın!

Taksitlere Aldanarak Alışverişi Abartmayın!Kredi kartınızdan harcamalar yaparken bir yandan da takiplerini gerçekleştirin. Takip etmediğiniz kartlarınızda da ipin ucunu kaçırmanız çok kolaydır. Bu yüzden mutlaka kredi kartlarınızı düzenli olarak takip edin ve bütçenizle bağdaştırın. Böylelikle kredi kartı işlemleriniz daha bilinçli gerçekleştirir ve kullanımını rahat bir şekilde yaparsınız. Kredi kartları için de daha avantajlı olur ve bütün avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Sonuç olarak; kredi kartı kullanımında bilinçli olmak çok önemlidir. Sizde bilinçli yatırımcılar arasında yer almak istiyorsanız yukarıda sıralamış olduğu önemli 6 başlığa dikkat etmelisiniz. Böylelikle harcamalarınızda da ödemelerinizde de sıkıntı yaşamazsınız. Kredi kartı avantajlarından rahatlıkla faydalanır ve bilinçli tüketicilerden biri de siz olursunuz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Banka Kredileri kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum