Yatırım yapmaya başla!

Bilim Tarihinin En Pahalı 10 Deneyi

Bilim Tarihinin En Pahalı 10 Deneyi

Bilimle ne kadar ilgilisiniz? Dünyanın en maliyetli bilimsel araştırmalarının hangileri olduğunu merak ediyor musunuz? Bu çığır açan yüzyıllık buluşlar modern dünya yaşamını değiştirdi. Penisilin ya da elektrik icat edilmemiş olsaydı sizce bugün ne yapardık?

Bilim adamları, araştırmacılar, devlet yönetimi, pek çok iş adamı bilimsel araştırmaların yaşam için yapılması gereken en önemli ve en doğru şey olduğunu düşünüyor. Bu yüzden bilim alanına önemli ölçüde yatırım yapılmaktadır. Ama ne yazık ki, bilimsel deneyler için yapılan yatırımların boş yere olduğunu düşünenler de var.

Şimdi bilim tarihinin en önemli ve en pahalı deneylerine bir göz atalım:

10 Kuantum Bilgisayar

15 Milyon Dolar

Kuantum BilgisayarApollo 11’in aya gönderilişinden bu yana bilgisayar teknolojisi önemli ölçüde değişti.
NASA’nın, dünyanın en iyi kuantum bilgisayarını oluşturmak için Google ile birlikte çalıştığını biliyor muydunuz? Bu bilgisayarlarla veri girişi çok daha hızlı olacak ve bugünkü bilgisayarlardan 3.600 kat daha hızlı bir işlemciye sahip olacak.

Bu bilgisayarın geliştirilmesi, yakın gelecekte büyük bir bilimsel gelişme olarak karşımıza çıkacaktır. Kuantum bilgisayar başta ilaç keşfi, iş, finans, yatırım ve sağlık olmak üzere birçok alana katkı sağlayacaktır.
Geleceğin bilim deneylerini etkileyecek olan ilk kuantum bilgisayarın maliyetinin 15 milyon dolar olacağı söyleniyor.

9 Regional Scale Nodes

76.6 Milyon Dolar

Regional Scale NodesDerin deniz araştırmalarının uzay araştırmalarından daha çok yapıldığını biliyor muydunuz? Aslında gezegenimizin en büyük bölümünü oluşturan okyanuslar hakkında çok az şey biliyoruz.

Kendi evinizi ve değişen dünyayı takip ettiğiniz kadar denizlerde neler olup bittiğini de bilmelisiniz. Tabi ki bu araştırmaların çok zor ve pahalı olduğunu da…

Şuan 76,6 milyon dolara mal olacağı beklenen ilk büyük Okyanus Rasathanesi (OOI) inşa ediliyor. Bu gözlemevi, okyanuslarda gerçekleşen fiziksel ve kimyasal olayların şiddetini ölçmek, jeolojik ve biyolojik olaylarla atmosfer olaylarının gözlemlenmesi amacıyla kuruluyor.

8 Solyndra

1.6 Milyar Dolar

SolyndraBilimin küresel ısınmayla ilgili çok geniş bölümünü oluşturan bir diğer önemli teknoloji ise temiz hava teknolojisidir. Solyndra çok daha etkili güneş panelleri yapmak için çalışmalarına 1.6 milyar dolar değerinde bir bütçe ayırmıştır. Bu temiz hava teknolojisinde geliştirilen yuvarlak şekilli ürünlerin güneş enerjisini daha etkili bir şekilde kullanacağı öne sürülüyor. 2009 yılında Solyndra şirketi devletten borç para aldı ama bu girişim başarısızlıkla sonuçlandı. Bunun sebebi ise rakiplerine karşı daha yaratıcı fikirlerle gelmemesidir.

7 Watson

1.8 Milyar Dolar

WatsonHastalıkların teşhisi ve tanısı için geliştirilmiş olan bu teknoloji diğerlerine göre biraz daha zor ve risklidir. Çok yakında doktorların işini elinden alacak olan bu pahalı gelecek teknolojisi Watson olacak gibi görünüyor.

Watson bir bilgisayar… Yanlış duymadınız. O, sadece yapay zekaya sahip bir bilgisayar. International Business Machine tarafından geliştirilen Watson, programlandığı şekilde sorulan sorulara anlaşılır ve doğal bir dille cevaplar veriyor. Watson’ın amacı, yanlış tanı ve tedavilere yol açan hata payını minimuma indirmektir. Bu bilgisayarların hastanelere 3 milyon dolara satılarak bir tıp devrimine yol açacağı tahmin ediliyor.

6 Superconducting Super Collider (Süper Çarpıştırıcı)

2 Milyar Dolar

Superconducting Super ColliderTeknolojinin gelişmekte olduğu dünyamızda, bu tarz bilimsel çalışmalar da yapılmaktadır. Süper iletkenlik süper çarpışma teknolojisi, tüm zamanların en pahalı bilimsel çalışması olması gerekiyordu. Ancak tahmin edildiği gibi olmadı. Bütçeyi aşacak derecede pahalı olduğundan dolayı hükümet bu çalışmayı 2 milyar dolar harcanmış olmasına rağmen durdurdu.

Bu çalışma “Higgs Bozonu” bulma amacıyla Teksas’ta kurulmuştu. Ayrıca bu başarısız çalışmanın kalıntıları en yüksek teklif veren kişiye satıldı. Bugün Teksas’ta süper iletken süper çarpıştırıcı teknolojisiyle kurulmuş tünellerin olduğu biliniyor.

5 Nükleer Füzyon Çalışmaları

2.4 Milyar Dolar

Nükleer Füzyon Çalışmaları2006 yılında kurulan Nükleer Füzyon Projesi için 12.8 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı. Bu proje, Amerika’nın yanı sıra Avrupa Birliği, Çin, Hindistan, Japonya, Rusya ve Güney Kore gibi ülkeler tarafından finanse edilen uluslararası bir çalışmadır. Bu çalışma 2020’den önce, fizik deneylerinde kullanılacak en geniş manyetik alan projesi olacaktır.

50 megavat verim elde etmek için 500 megavat enerji üretmesi tasarlanan bu proje, enerji üretimi ve korunumu konusunda son derece yararlı olacaktır.

4 Curiosity Kaşif Robotu

2.5 Milyar Dolar

Curiosity Kaşif RobotuHerkesin bildiği gibi en pahalı uzay projelerinden biri olan Curiosity, aynı zamanda en pahalı bilimsel çalışmaların da başında yer alıyor. Bir Mars gezgini olan bu robot, NASA’nın Mars Keşfi projesinin büyük bir parçası olarak 2012 Ağustos ayında marsa indi. Curiosity’nin amacı, gezegende jeoloji ve iklim çalışmaları yaparak yaşanabilir bir ortam olup olmadığını araştırmak ve “Mars’ta hayat var mı?” gibi sorulara cevap bulmaktır. Ayrıca Curiosity’nin bir diğer amacı, gelecekte insanların komşu gezegenlerle ilgili araştırma yapmasını sağlamaktır.

3 Kanser Araştırmaları

4.9 Milyar Dolar

Kanser AraştırmalarıWatson’un katkı sağlayacağı bir çalışma alanı… Bilim adamları, Watson’ın kanserin ilk evrelerinde tanı koyacağına ve kanser tedavilerinin böylece çok daha kolay olacağına inanıyor.
Kanser çalışmaları, tıp sektörünün en maliyetli çalışmalarıdır. Bilim adamları ve doktorlar, tüm kanser türlerinin tedavisini bulmak için yıllardır çalışıyor. Ulusal Kanser Enstitüsü’ne göre kanser çalışmalarına bir yılda 4.9 milyar dolar harcanıyor.

Çaresi bulunana kadar kanser hastalarının sadece hayatları kolaylaştırılıyor. Bazı araştırmacılar, insan hayatını daha iyi, daha yaşanabilir bir hale getirebilmek için farkındalık yaratacak insan ihtiyacına yönelik organizasyonlar düzenliyorlar.

2 Büyük Hadron Çarpıştırıcısı

10 Milyar Dolar

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı2008 yılında tamamlanan bu çalışma, Higgs Bozonu parçacığının rakibidir. 27 km’lik süperiletken mıknatıs halkalarla tamamlanan bu buluşla, dünyanın en hızlı parçacık hareketi sağlanıyor. Higgs Bozonu parçacığı kapatıldığı için, bu alandaki en büyük yatırım Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’na yapıldı ve projenin tamamlanması 10 milyar dolara mal oldu.

Bilim adamları, araştırmacılar Big Bang Teorisi’ni ve evrenin nasıl oluştuğunu açıklamak için bu parçacığın son derece önemli olduğunu belirtiyor.

1 Uluslararası Uzay İstasyonu

160 Milyar Dolar

Uluslararası Uzay İstasyonuGökyüzü açık olduğunda bazen yeryüzünden görülebilen bu uzay istasyonu, bilim tarihinin en pahalı yatırımlarından biridir. 1998 yılında kurulan Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 2000 yılından bu yana sürekli araştırmalar yapılıyor. Astronotlar bu uzay istasyonunda, uzay yaşamı, Mars’ın geleceği ve Ay’a daha kolay nasıl gidilebileceği gibi konularda araştırmalar yapıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum