Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilgin’den Özel Hastane Açıklaması: Sistem İstismar Ediliyor

Bakan Bilgin, özel hastanelerdeki istismar durumları ve SGK’nın muhatabı olduğu yolsuzluk soruşturmasına ilişkin açıklama yaptı.
Bilgin’den Özel Hastane Açıklaması: Sistem İstismar Ediliyor
HABER GİRİŞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin,Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Özel hastaneler ve sağlık hizmetlerindeki fiyatlandırma değişikliğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) anlaşmalarında istismarların meydana geldiğini ve özel hastanelerin hem elektronik ortamda hem de müfettişler vasıtasıyla denetlendiğini paylaştı.

“Özel hastanelerde ciddi istismarlar var” diyen Bilgin, sistemi kötüye kullanan özel hastanelerin kapatılması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Bu kapsamda kamuyu zarara uğratacak işletmelerin yargıya taşındığını söyleyerek şöyle konuştu:

“Yargıya gidiyorlar, yargıdan dönüyor. Kamunun kaynaklarını, milletin parasını istismar edenlere hiçbir kapıyı açmayacağız.”

GCM Yatırım Banner

Özel Hastanelerden 23’ünün Anlaşması İptal Edildi

Sistemi kötüye kullanan özel hastanelerden 23’ünün SGK ile olan anlaşmasının feshedildiğini belirten Bilgin, istismarın detaylarını da paylaşarak şöyle açıklama yaptı:

“23 hastaneyle sözleşmeleri bitirdim çünkü sözleşmeyi istismar ediyorlardı. Bir kalp hastası gidiyor, diyorlar ki ‘senin kalbin dışında da başka hastalıkların var, onların parasını senin ödemen gerekir’. Ondan sonra da kalp tedavisinin parasını bizden alıyor, diğerlerini vatandaştan alıyor.”

Söz konusu sözleşmenin iptali dışında konunun mahkemeye taşındığını ve yargı mücadelesinin sürdüğünü yineledi.

Bakan, “Ya bizimle her alanda sözleşme yaparsınız ya da bir anlamda vatandaşı istismar edecek bir araç olarak SGK’yla yaptığınız sözleşmeyi kullanamazsınız” dedi.

SGK’nın Yolsuzluk Soruşturmasında Sorumlular Yargıya Hesap Verecek

SGK’nın muhatap olduğu başka soruşturmanın olduğunu açıklayan Bakan Bilgin, savcılıkta devam eden yolsuzluk soruşturmasının 1 milyar lira civarında olduğunu belirtti.

“Soruşturmanın sorumluları yargıya hesap verecekler, bazı sorumlu görevlileri de ben işten attım, görevlerine son verdim” dedi.

Sağlık Hizmetlerinde Fiyatlandırmalar Değişecek

Sağlık alanında fiyatlandırmalarda da bir değişikliğe gidileceği bilgisini paylaşan Bilgin, Sağlık Uygulama Tebliği’ni (SUT) işaret etti.

Sağlık hizmetlerinde fiyatlandırmanın yapıldığı SUT’te yapılacak hesaplamaların ayrı ayrı yapılacağını söyleyerek şöyle açıkladı:

“Bir apandisit ameliyatı diyelim ki 18 lira, yüzde 100 artırsanız ne olacak, değil mi? Oysa bu ameliyatları, yapılan işlemleri ve kullanılan malzemeleri tek tek değerlendirmek ve fiyatlarını tek tek belirlemek gerekir.”

Yeni düzenlemeye göre yüzde bazlı artışın sonlanacağını, böylece sağlık sistemindeki ödemelerin hakkaniyetli hale getirileceğini ifade etti.

Söz konusu değişikliğe ilişkin çalışmaların geçen yıl başladığını söyleyen Bilgin, “Aralık ayı içerisinde yeni SUT fiyatlarının belirlenmesini bu reel tabloya göre yapacağız” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın