Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bilge Yılmaz Faiz ve Enflasyona Dair Çarpıcı Mesajlar Verdi

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, katıldığı televizyon programında ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu. Detaylar haberde;
Bilge Yılmaz Faiz ve Enflasyona Dair Çarpıcı Mesajlar Verdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz, konuk olduğu televizyon programında ekonomi gündemine dair açıklamalarda bulundu ve merak edilen soruları cevaplandırdı. Yılmaz, gündemin ilk sıralarında yer alan faiz konusuna dair bazı açıklamalarda da bulundu.

T.C. Merkez Bankası’nın bağımsız karar alması gerektiğini ifade eden Yılmaz, faizlerin halihazırda oldukça yüksek seviyede olduğunu kaydetti.

“Faizler Zaten Çok Yüksek”

Merkez Bankası’nın, kendi politika faizi aracını önemsizleştirdiğini söyleyen Yılmaz, şu an Merkez Bankası’nın belirlediği faizin piyasayı etkilemediğini belirtti.

Yönetime gelmeleri halinde faizi artırıp artırmayacakları sorusuna cevap veren Yılmaz, “Bizim yapacağımız şey şu. Faiz artırmamıza gerek yok, faizler zaten yeterince yüksek” ifadelerini kullanırken sözlerine şöyle devam etti:

“Üç Aylık Enflasyon Hedeflemesi Planımız Var”

“Dönemimizde her üç ayda bir, Merkez Bankası hedeflerini açıklayacak. Enflasyon hedefi açıklanacak ve ona göre faiz belirlenecek. Faiz, enflasyon beklentilerine yakın bir yerde olur, ondan sonra enflasyon düştükçe kademeli olarak düşürülür.”

GCM Yatırım Banner

Merkez Bankası çalışanlarının doğruyu kendilerinin yapması gerektiğinin çok önemli olduğunun altını çizen Yılmaz, politikacıların kısa vadede kendi şahsi çıkarları ile milletin çıkarlarının çakışabileceğini dile getirdi. Mevcut seçim döneminde uygulanan politikaları buna örnek gösterdi.

“Merkez Bankası’nda çalışacak arkadaşlarla uyum içinde hazırlanıyoruz. Ama onlar oraya atandıktan sonra Merkez Bankası politikalarını onlar belirleyecek. Benim görevim onların adına politik baskıyı kırmaktır” diyen Yılmaz, enflasyon konusuna da değindi.

“Enflasyonu düşürebilmek için saygın, piyasaların güvendiği bir ekibin program yapması lazım. Şu an Türkiye’de enflasyonla mücadele eden bir program ortada yok” diyen Yılmaz, Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi kadroları bir araya getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Enflasyon 2 Yıl İçinde Tek Haneye İnecek

İlk olarak güveni tesis edeceklerini söyleyen Yılmaz, doğru politikalarla enflasyonun düşürüleceğini söyledi.

TÜİK’in verilerinin güvenilir olmadığını söyleyen ve halkın öncelikle devletin kurumlarının rakamlarına güven duyması gerektiğini belirten Yılmaz, 24 ay içinde enflasyonu tek haneye düşürmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.