Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden’ın İmzaladığı ABD Bütçesinde Ukrayna Unutulmadı

ABD’de aylardır süren görüşmeler neticesinde 1,7 trilyon dolar bütçe tasarısı, Başkan Biden’ın imzasıyla onaylandı.
Biden’ın İmzaladığı ABD Bütçesinde Ukrayna Unutulmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, 2023 mali yılının sona ereceği 30 Eylül 2023’e kadar finansman sağlayacak bütçe tasarısını imzaladı. 1,7 trilyon dolar olan bütçe tasarısı, ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisinde onaylanmasının ardından Biden tarafından imzalandı.

Biden, konuya dair yaptığı paylaşımda “Bugün, tarihi bir ilerleme yılını sona erdiren iki partili çok amaçlı yasa tasarısını imzaladım.” ifadesini kullandı.

Bütçenin tıbbi araştırmalara, güvenliğe, gazilerin sağlık hizmetlerine, felaketten kurtarmaya, VAWA fonlarına yatırım yapacağını belirtirken, Ukrayna’ya çok önemli yardımlar olacağının altını çizdi.

2023’te daha fazlasını bekliyoruz diyen Biden, Kongre’nin iki taraflı sonuçlarla dolu tarihi, verimli bir oturumunun sonunda imzalaması gereken daha 65 karar olduğunu dile getirdi.

Bütçenin 858 Milyar Doları Savunmaya Ayrıldı

ABD’nin 2023 yılı bütçe tasarısında savunma finansmanı için 858 milyar dolar, savunma dışı harcamalar için 772,5 milyar dolar ayrıldı.

GCM Yatırım Banner

Aylardır devam eden müzakereler sonucunda nihayet karara bağlanan tasarıda Ukrayna’ya yardım için ise 45 milyar dolarlık bir bütçe ayrıldı. Söz konusu yardım askeri, insani ve ekonomik destekleri içeriyor. ABD, savaşın en başından beri Ukrayna’ya birçok yardımda bulunmuş ve bulunmaya devam edeceğini bildirmişti.

Yangın, sel, kuraklık, deprem ve kasırga gibi doğal afetin yarattığı zararın giderilmesi ve ülkenin geri toparlanması için 40 milyar dolarlık bir kaynak belirlendi.

ABD hükümeti sosyal medya uygulaması TikTok kullanımını yasaklamak için de çalışmalarını sürdürüyor. Popüler uygulamanın hükümet çalışanlarının devlete ait cihazlarda indirilmesini yasaklamak için de bütçeden finansman kullanılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın