Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden Yine Soykırım Dedi: Dışişlerinden Tepki Gecikmedi

ABD Başkanı Joe Biden, 1915'te yaşanan olaylara dair yine soykırım ifadesini kullandı. Dışişleri Bakanlığı'ndan ise sert tepki geldi. Detaylar haberde...
Biden Yine Soykırım Dedi: Dışişlerinden Tepki Gecikmedi
HABER GİRİŞ

ABD Başkanı Joe Biden’dab Beyaz Saray’ın resmi sitesinden 1915 olaylarına atıfta bulunan bir açıklama geldi. Biden açıklamasında geçen yıl olduğu gibi yine Ermeni olaylarını kastederek, ‘soykırım’ ifadesini kullandı.

24 Nisan tarihini soykırımın başladığı gün olarak belirten Başkan Biden, açıklamasında Osmanlı Devleti ya da Türkiye’ye dair bir ifade kullanmadı.

ABD Başkanı 1915 olaylarına dair açıklamasında, “20. yüzyılın en büyük mezalimlerinden biri olan Ermeni Soykırımı başladı.” ifadelerini kullanırken, önceki başkanların da kullandığı ‘büyük felaket’ tabirine yer verdi.

Katledilen veya ölüme yürüyen 1.5 milyon Ermeniyi andıklarını vurgulayan Biden, can kayıplarının yasını tuttuklarını söyledi. ABD Kongresi hatırlanacağı üzere 2019 yılında 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayan kararları onaylamıştı.

Dışişlerinden Tepki Gecikmedi

Biden’ın tepki çeken açıklaması sonrası Dışişleri Bakanlığı’ndan cevap geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, 1915 olayları konusunda tarihi olgularla ve uluslararası hukukla bağdaşmayan açıklamaların geçerliliğinin olmadığına yer verildi.

GCM Yatırım Banner

ABD Başkanı Biden’ın 2021 yılında yaptığı hatayı tekrarladığına yer verilen açıklamada “Siyasi saiklerle tarihi gerçekleri çarpıtan, bu tür açıklamaları ve kararları reddediyor, bu yanlışta ısrar edenleri kınıyoruz.” ifadeleri kullanıldı.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasının devamında, Türkiye’nin Ermeniler dahil tüm Osmanlı nüfusunun yaşadığı acıları saygıyla andığı ve bu acıları siyasete malzeme yapma girişimlerinin reddedildiğini belirtti.

Türkiye’nin 1915 olaylarını önyargısız biçimde, bilimsel ve hukuki esaslar çerçevesinde araştırılması ve adil bir hafızaya ulaşılması gerektiği görüşünde olduğuna yer verilen açıklamada, “Bu anlayışla Türkiye, Ortak Tarih Komisyonu kurulmasını önermiş, arşivlerini açmıştır.” ifadeleri yer aldı.

Bakan Çavuşoğlu’ndan İkiyüzlülük Açıklaması

Başkan Biden’ın açıklamaları sonrası Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da tepki gösterdi.

Bakan Çavuşoğlu, Biden'a yanıtı
Kaynak: Twitter

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamasında, “Bazı batılı liderler son günlerde “soykırımın” ancak mahkeme kararıyla tespit edilebileceğini savunuyor. Doğru! Aynı kişilerin, yetkili bir mahkeme kararı olmadan 1915 olayları için “soykırım” kelimesini siyasi saiklerle kullanmaları ise ikiyüzlülüklerinin en bariz örneğidir.” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın