Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden Ukrayna’ya Füze Yardımında U Dönüşü Yaptı

Dün Ukrayna’ya Rusya’yı vurabilecek füze sistemleri göndermeyeceğini açıklayan Biden, u dönüşü yaptı. Gerekçesinde de Ukrayna'nın elini güçlendirmeye işaret etti.
Biden Ukrayna’ya Füze Yardımında U Dönüşü Yaptı
Son Güncelleme: 
Yorum

24 Şubat’tan bu yana işgal altında olan Ukrayna’ya hem askeri hem finansman kapsamında dev yardımlar açıklayan Biden, gerilimi yükseltecek duyuru yaptı.

Salı günü New York Times’ta yayımlanan bir yazıda Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin diplomasi yoluyla biteceğini söylerken ABD’nin Kiev’e silah sağlaması gerektiğini ekledi. Buna gerekçe olarak silah yardımının Ukrayna’ya müzakere masasında avantaj sağlayacağını belirtti.

Biden Ukrayna’ya Silah Yardımı Konusunda Fikir Değiştirdi

Biden’ın silah yardımı açıklaması, dün Beyaz Saray’da Ukrayna’ya Rusya’ya ulaşabilecek roket sistemleri göndermeyeceklerini söylemesinin ardından geldi.

Rus diplomat Dmitry Medvedev, Biden’ın açıklamaları üzerine Washington’un Rusya’ya ulaşabilecek roket sistemlerini Ukrayna’ya göndermeme kararının mantıklı olduğunu söylemişti.
U dönüşü yapan Biden, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“…Ukraynalılara, Ukrayna’daki savaş alanındaki kilit hedefleri daha hassas bir şekilde vurmalarını sağlayacak daha gelişmiş roket sistemleri ve mühimmat sağlamaya karar verdim.”

ABD’nin Ukrayna çatışmasında amacının ülkeyi kendini savunabilecek demokratik ve bağımsız bir ülke yapmak olduğunu dile getiren Biden, Rusya ile bir savaş istemediklerini de aktardı.
Daha önce de Rusya ile savaşma niyetinde olmadıklarını savunan Biden, şu ifadelerle açıklama yaptı:

“NATO ile Rusya arasında bir savaş istemiyoruz. ABD veya müttefiklerimiz saldırıya uğramadığı sürece, ne Ukrayna’da savaşmak için Amerikan birlikleri göndererek ne de Rus kuvvetlerine saldırarak bu çatışmaya doğrudan katılacağız.”

Aynı zamanda Rusya’nın Ukrayna’da nükleer silah planları olduğuna dair işaret görmediğini kaydetti. Bu çatışmada herhangi bir ölçekte nükleer silah kullanımının dünyanın geri kalanı gibi ABD için de tamamen kabul edilemez olacağını ve ciddi sonuçlara yol açacağını bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, böylece bugün açıklanması beklenen 700 milyon dolarlık askeri paket kapsamında Ukrayna’ya Rus hedeflerini vurabilecek gelişmiş roket sistemleri sağlamayı kabul etti.

Üst düzey yetkililer ABD’nin Ukrayna’ya 80 km uzaklıktaki hedefleri isabetli bir şekilde vurabilen yüksek hareket kabiliyetine sahip topçu roket sistemleri sağlayacağı bilgisini verdi. Bu kararın, Ukrayna’nın füzeleri Rusya’yı vurmak için kullanmayacakları konusunda güvence vermesi üzerine alındığı eklendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu