Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Biden, Silahlı Şiddetle Mücadele Adımlarını Duyurdu

ABD Başkanı Biden, ülkede yasa dışı silah satışının önüne geçebilmek için seri numarası olmayan silahların satışının yasaklanacağını açıkladı.
Biden, Silahlı Şiddetle Mücadele Adımlarını Duyurdu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Başkanı Joe Biden, Pazartesi günü Beyaz Saray’da yaptığı basın toplantısında “hayalet silahlar” olarak nitelendirilen seri numarası olmayan silahlarla ilgili alınan kararı duyurdu.

Söz konusu silahları bir teröristin de gidip alabileceğini ifade eden Biden, satışının yasaklanacağını açıkladı.

Silahlı şiddetle mücadelede atılacak adımları duyuran Biden, hayalet silahların herhangi bir sabıka kaydı sorgulaması yapılmadan, kolaylıkla alınabildiğine dikkat çekti. Bunların da ateşli silahlar kategorisine dahil edileceğini, böylece seri numarası ve sabıka sorgulaması olmadan alınamayacağını ifade etti.

En büyük sorununun bu silahların izinin sürülememesi ve takip edilememesi olduğunu söyleyen ABD Başkanı, “Bundan sonra hayalet silahlarla suç işlerseniz, federal yargılamaya hazır olun.” dedi.

Sadece geçen yıl Alkol, Tütün, Ateşli Silahlar ve Patlayıcı Maddeler Bürosu’na (ATF) 20 bin şüpheli hayalet silah bildirildiğini söyledi. Bunların suçluların tercih ettiği silahlar olduğunu ve bunun önüne geçebilmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını ifade etti.

GCM Yatırım Banner
Biden Hayalet Silah Açıklaması
Kaynak: Twitter

Bu silahların seri numarası olmadığı için suç mahalinde bulunsalar bile izlenemeyeceğini, 30 dk gibi kısa bir süre içinde bir suçludan diğerinin eline geçebileceğini söyledi.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda “Bugünün kuralına ek olarak, silah şiddetini azaltmak için dört alanda çalışıyoruz” diyen Biden, bunları şu şekilde sıraladı:

  • Hileli silah satıcılarının peşine düşmek
  • Yasa dışı silah kaçakçılığını engellemek
  • Toplum destekli polislik ve topluluk şiddet müdahalesine fon sağlamak
  • İş eğitimi, uyuşturucu tedavisi, akıl sağlığı ve daha fazlası için fon sağlamak.
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.