Yatırım yapmaya başla!

Biden Petrol Kararlarını Uygularsa Amerikan Ekonomisi Kötü Etkilenecek

Biden’ın petrol endüstrisinde köklü değişiklikler yapacağını söylemesi üretimin sert düşmesine ve bazı eyaletlerde halkın işsiz kalmasına yol açacak.
Biden Petrol Kararlarını Uygularsa Amerikan Ekonomisi Kötü Etkilenecek

Amerikan Petrol Enstitüsü (APİ) yazarlarından Mark Green’in kaleme aldığı yazıda, Amerika’nın petrol ve doğal gaz üretimine dair tahminlerde bulunuldu. Yapılan açıklamada Joe Biden’ın başkan olmasının etkisiyle federal topraklarda ve sularda petrol ve doğal gaz tesislerine yönelik getirebileceği yasaklar hatırlatıldı.

Biden’ın seçim öncesi vaatlerini yerine getirmesi ABD’nin daha az üretim, daha fazla petrol ithalatı yapmak zorunda kalması anlamına geliyor. Bu durumun ise ekonomiyi olumsuz etkileyeceğine dikkat çekiliyor. Amerika’da bazı eyaletlerde sondaj çalışmaları yapılıyor ve bölge halkının geliri büyük ölçüde petrole bağlı.

Amerika’da pandemi ve bazı yerlerde çıkan kasırgalar yılın ikinci çeyreğinde enerjiyle ilgili işleri %20 oranında azalttı.
ABD Petrol-Doğal Gaz Üretim
Kaynak: APİ

3 Kasım seçiminden önceki gelişmeleri kısaca hatırlayacak olursak, Biden petrol sanayisinin yüksek kirlilik yarattığı için devlet desteği vermeyi keseceğini söylemişti. Eski petrol anlayışının olmayacağını ifade eden Biden’ın bu sözleri çok eleştirilse de, şu an seçilen başkan olması sebebiyle uygulamaya konulması durumunda meydana gelecek ihtimaller değerlendiriliyor.

Kiralama işlerine getirilen yasaklar nedeniyle Wyoming eyaletinde toplam işgücünün %8 oranında kayıp meydana gelecek. Sektöre ilişkin hazırlanan raporda coronavirüs salgını nedeniyle bu yıl hem talepte hem de üretimde düşüş olduğu açıklandı. İnsanların başka işler aramak için bulundukları yerleri terk ettikleri söylendi.

Tüm göstergelerin yakın gelecekte petrol fiyatlarının 40-50 doların üzerine çıkmayacağını gösterdiği ifade edildi.
Petrol Fiyatları Düşüşte
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

56 milyona yaklaşan coronavirüs salgını küresel petrol talebini ve fiyatları sert düşürdü. İkinci dalganın yaşanması ise talepteki toparlanmanın beklenenden çok daha yavaş olacağını gösteriyor. APİ raporuna yeniden dönecek olursak, tüm işaretlerin yakın gelecekte fiyatların yükselmesine izin vermeyeceği belirtildi.

Sondaj çalışmalarının yer aldığı ABD eyaletlerinin ekonomik açıdan şimdiden bile zorlandığı, bu nedenle Biden’ın kararlarını yeniden gözden geçirmesi gerektiği söylendi.

Ham Petrol Fiyatlarındaki Anlık Değişimler için Tıklayınız

18 Kasım 2020 tarihli fiyat tablosuna baktığımızda Amerikan türü ham petrolün varilinin saat 09:52’de %0,46 ekside 41,23 dolarda seyrettiğini görmekteyiz.

Aşı iyimserliğiyle ve OPEC’in üretim kesintisini devam ettirme isteğiyle yükselen fiyatlar, talep endişesinden olumsuz etkilendi. Dün öğleden sonra düşüşe geçen ham petrol, kapanışı 41,43’ten yaptı. Brent petrol vadeli kontratları ise %0,05 ekside 43,73 dolardan işlem görüyor.

Ham petrol stoklarında beklenmedik şekilde artış olması, Çarşamba günü fiyatlardaki düşüşü destekledi.
ABD Ham Petrol Stokları
Kaynak: Investing

APİ tarafından açıklanan resmi verilere göre Amerika’da ham petrol stokları geçen hafta 4,17 milyon varil artış gösterdi. Fiyatlar stoklarda meydana gelen artışın etkisiyle negatif yatay seyretti. Bunun yanında tüm dünyada hızla artan vakalar ve getirilen kısıtlamalar da petrol piyasası üzerinde baskı yaratıyor.

Dün Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan duyuruda, ülkemizde de sokağa çıkma yasağı, restoranların ve sinemaların kapatılması gibi oldukça kapsamlı kısıtlama kuralları getirildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum