Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Biden İsrail ve Suudi Arabistan Ziyaretlerini Erteledi

ABD Başkanı Joe Biden’ın bu ay yapması planlanan Suudi Arabistan ve İsrail ziyaretlerini ertelediği söylendi. İşte detaylar;
Biden İsrail ve Suudi Arabistan Ziyaretlerini Erteledi
Yorum

Mayıs ayında başkan olarak ilk Asya turuna çıkan Biden, İsrail ve Suudi Arabistan’a yönelik ziyaretlerini erteledi. Adı açıklanmayan kaynaklar tarafından verilen bilgilere göre ABD Başkanı Joe Biden’ın bu ay Suudi Arabistan ve İsrail’e yapmayı planladığı ziyaretlerin, Temmuz ayına ertelendiği öğrenildi.

NBC News’e konuşan ABD yetkilileri, Beyaz Saray’ın önümüzdeki ay Ortadoğu’ya daha geniş bir gezi planladığını söyledi. Yetkili, İsrail ve Suudi Arabistan’a bir gezi üzerinde çalıştıklarını ve tarihleri ayarlamak için uğraştıklarını dile getirdi.

Ertelenen her iki ziyaretin de Biden’ın bu ay daha önce planladığı Almanya ve İspanya gezisine eklenmesi bekleniyordu. Gecikmenin nedeni açıklanmazken ABD’li yetkililer, tarihler konusunda yeniden değişiklik yapılabileceğini de belirtti.

Biden’ın Suudi Arabistan’ı ziyaret etme planları, başkanın ülkenin insan hakları sicili ve petrol zengini ülke hakkında geçmişteki yorumları göz önüne alındığında dikkat çekti.

Kampanya sürecinde Biden, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın İstanbul’daki Suudi Konsolosluğu’nda öldürülmesinin ardından ülkeyi dışlama taahhüdünde bulunmuştu.

Öte yandan 11 Eylül terör saldırılarının kurbanlarının bir grup akrabası bu hafta Biden’a Suudi Arabistan’a seyahat etmesi halinde, 11 Eylül korsanlarından bazıları ile Suudi yetkililer arasındaki iddia edilen bağlarla ilgili sorumluluk meselelerini gündeme getirmesi gerektiğini yazdı.

Cuma sabahı bir muhabir tarafından Suudi Arabistan’a seyahat raporları hakkında sorulan Biden, ülkede durmanın mümkün olduğunu ancak gidip gitmeyeceğinden emin olmadığını belirtti.

“Orta Doğu’ya nasıl daha fazla istikrar ve barış getirebileceğimiz konusunda çalışmakla meşguldüm. Ve o sırada hem İsraillilerle hem de bazı Arap ülkeleriyle görüşme ihtimalim var, tahmin ediyorum ki gidersem Suudi Arabistan da buna dahil olur.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu