Yatırım yapmaya başla!

ABD Seçimlerinde Biden Galibiyeti Çin Yuanını Yükseltebilir

Analistler Kasım'da gerçekleşecek ABD seçimlerinde Joe Biden'in galibiyet elde etmesiyle Çin yuanının yükselebileceğini düşünüyorlar.
ABD Seçimlerinde Biden Galibiyeti Çin Yuanını Yükseltebilir

Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD seçimleriyle ilgili yorumlar gelmeye devam ediyor. Trump ve Biden arasında şiddetli bir şekilde yaşanan yarışın küresel alanda etkiler yaratması bekleniyor. Kazanan kişiye göre finansal piyasaların farklı tepkiler vermesi tahmin ediliyor.

Yeni gelen bir yoruma göre Demoktrat Aday Joe Biden’in galibiyet elde etmesi durumun Çin yuanı yükselişe geçebilir.
USD/CNH Paritesi Düşüş Eğilimi Devam Ediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

İsviçre bankası Lombard Odier’in analistleri, dün yayımladıkları bir raporda bu konuya değindiler. Buna göre; seçim için dengeli bir görünümün Çin para birimi için risk primini azaltması gerektiğini yazdılar.

USD/CNH paritesindeki son duruma baktığımız zaman bir süredir düşüş eğiliminde olduğu görülüyor. Parite, bugünkü işlemlerde %0,32 oranında ekside 6,6440 seviyesinden alıcı buluyor. Güne 6,6630 seviyesinden başlayan parite, 6,6270 seviyesine kadar geriledikten sonra bir miktar toparlanma kaydetti.

Bankanın analistleri, “Bazı ticari belirsizlikleri azaltan bir Biden galibiyetini varsayıyoruz. Biden’in başkanlığı, ekibi Çin konusunda Trump’ın diğer konularda olduğu kadar şahin olduğunu kanıtlasa bile ikili ticarete daha rasyonel bir yaklaşıma yol açabilir,” ifadelerini kullandılar.

ABD’nin Çin ile mal ticareti 2020’nin başından beri son aylarda artış gösterirken, toplamda 193 milyar dolardan fazla ticaret eksiği görülüyor.
ABD'nin Çin ile Ticaret Dengesi
Kaynak: Census.gov

Son verilere göre; Ağustos ayında ABD Çin’e 11 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdi. Aynı dönemden Çin’den 41 milyar dolara yakın ithalat yaptı. Ticaret dengesi ise 30 milyar dolara yakın açık vermiş durumda. Bu açık, Temmuz ayındaki 31 milyar 620,2 milyon dolarlık seviyeden azalma gösterdi.

ABD’de Cumhuriyetçiler sınırsız ticaret gibi geleneksel parti hedeflerini terk ederek, Trump’ın “Önce Amerika (America First)” gündemini büyük ölçüde benimsediler. Biden ise tarifelerin Amerikan şirketlerine ve tüketicilere zarar verdiğini söylüyor. Bu nedenle Çi ile ticaret savaşını şiddetle eleştiriyor. Yine de ABD’yi Çin’e karşı sert bir tutuma çağırıyor.

Lombard Odier analistleri ise Biden başkanlığının Çin malları üzerindeki bu tarifelerde otomatik olarak hızlı bir indirim yapacağını varsaymadıklarını söyleyerek belirsizliği kabul ediyorlar. Yine de bunun gerçekleşmesi durumunda yuanın hızlı bir yükseliş kaydedeceğini düşünüyorlar. Onshore yuanın dolar karşısında potansiyel olarak 6,50 seviyesine yükseleceğini belirtiyorlar.

Çin para birimi son birkaç aydır dolar karşısında yükseliş kaydederken, Mayıs ayından beri dolar karşısında %6’dan fazla güçlendi.
Onshore Yuan 1 Yılın En Düşük Seviyeleri
Grafik: CNBC

Onshore yuan dolar karşısında %0,31 oranında yükselerek 6,6547 seviyesinde seyrediyor. USD/CNY paritesinin 1 yıllık bazda kaydettiği en yüksek seviye 7,1766 olurken, en düşük seviyeler bugünlerde kaydedilmeye başlandı.

Singapur Merkez Bankası Döviz Stratejisti Sim Moh Siong da yuanın daha fazla değer kazanmak için yere sahip olduğunu açıkladı. Stratejist, “Ekonomi geri dönüyor, salgın kontrol altına alındı. Bence Çin’in daha geniş toparlanması, ABD ve Avrupa’daki yavaş büyümeye göre parlak bir nokta olmaya devam ediyor,” ifadelerini kullanarak, yuanın dolar karşısında 6,55’e güçleneceğini söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum