Yatırım yapmaya başla!

Biden ABD Seçimlerini Kazanırsa Petrol Fiyatları Yükselişe Geçebilir

Goldman Sachs tarafından gelen bir nota göre; ABD seçimlerini Biden'ın kazanması, petrol fiyatları için pozitif bir katalizör olabilir.
Biden ABD Seçimlerini Kazanırsa Petrol Fiyatları Yükselişe Geçebilir

Koronavirüs salgını, küresel ekonomide yavaşlamaya neden olurken, petrol fiyatlarında sert bir düşüş yaşandı. İşletmelerin geçici süreliğine kapatılmasıyla sert bir talep gerilemesi yaşandı. Goldman Sachs ise Kasım ayında gerçekleşecek olan ABD başkanlık seçimleri sonrasında hem petrol hem de gaz fiyatlarının yükselebileceğini düşünüyor.

Notta, “ABD petrol ve gaz üretimine yönelik rüzgarlar, aday merkezci bir tavır takınmış olsa bile, Joe Biden yönetimi altında daha da artacaktır,” ifadelerine yer verildi.
Petrol Fiyatları %3,33 oranında Geriledi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bankanın emtia ekibi tarafından Pazar günü yayımlanan notta, seçimlerin petrol ve doğal gaz fiyatlarının yükselişine yönelik tahminlerin geçerliliğini bozmayacağı bilgisi verildi. Hatta yükselişi daha da tetikleyecek olumlu bir katalizör olacağı da söylendi.

Petrol fiyatları, haftanın ilk işlem gününe 40,36 dolardan başlangıç yaptıktan sonra dalgalı bir seyir izledi. Daha sonra 39,04 dolara kadar hızlı bir geri çekilme yaşayan emtia, %3,33 oranında ekside 39,28 dolarda seyretmeye başladı. Brent tipi ham petrol ise %2,61 oranında ekside 41,73 dolarda seyrediyor.

Goldman, 2021’de talebin arttığını ve hem gaz hem de kaya gazı petrolünün daha sıkı arzın seçim sonuçlarının yerini aldığını gördü. Ancak bir Biden yönetiminin, üretimi daha pahalı ve daha düzenlenmiş hale getirerek petrol fiyatlarında daha fazla artış sağlayabileceğini tahmin etti.

Eğer Biden seçilirse 2035 yılına kadar karbon kirliliğinden arındırılmış bir enerji sektörü elde etmeyi amaçlayacağı biliniyor.
ABD Başkanlık Seçimleri Trump ve Biden Oranları
Kaynak: Financial Times

Analistler ise yönetiminin Donald Trump yönetiminin hafiflettiği vergiler ve metan kısıtlamaları gibi şeylerle üretim maliyetlerini artıracak düzenlemeler getirmesini bekliyor. Goldman, bu tür vergilerin maliyetleri varil başına 5 dolara kadar artırabileceğini tahmin ediyor. Biden altında eklenen dolar zayıflığının da fiyatlar için yukarı yönlü bir risk oluşturacağı düşünülüyor.

Şu anda büyük ulusal anketlerde Biden, Trump’a göre büyük bir farkla önde görülüyor. Goldman analistleri, Trump’ın yeniden seçilmesi halinde petrol yanlısı ve doğal gaz politikalarını kaldırabileceğini düşünüyorlar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum