Yatırım yapmaya başla!

BHP Group İlk Yarıda Emtia Fiyatlarındaki ve Üretimdeki Düşüş Nedeniyle %8 Geriledi

Dünyanın en büyük madencisi BHP Group’un ilk yarı karı, emtia fiyatlarındaki düşüş ve üretim kesintileri nedeniyle yüzde 8 geriledi. Detaylar şöyle;
BHP Group İlk Yarıda Emtia Fiyatlarındaki ve Üretimdeki Düşüş Nedeniyle %8 Geriledi

Dünyanın en büyük madencisi BHP Group Salı günü yaptığı açıklamada, Escondida madenindeki cevher kalitesinin azalması ve dünya genelindeki bir dizi üretim kesintisi nedeniyle bakır kazancının çökmesiyle ilk yarı karının yüzde 8 düştüğünü belirtti. Buna göre 31 Aralık’ta sona eren altı ay boyunca devam eden faaliyetlerden elde edilen kar, önceki yılın 4.40 milyar dolar seviyesinden 4.03 milyar dolara geriledi.

Rakam, Vuma Financial tarafından derlenen 4.209 milyar dolarlık tahminin aşağısında kaldı. Net kar ise yüzde 87 artarak 3.76 milyar dolar oldu. BHP Group CEO’su Andrew Mackenzie bilançoyla ilgili; “Kar çoğu zaman insanların tahmin etmesi en zor olan şeydir. Yarıda oldukça fazla sayıda vergi anlaşması yaptık ve bu durum vergi hesabımızı bir şekilde değiştirdi.” dedi.

Ayrıca sonucun kazançların dışında insanların tahmin ettiğinden biraz daha iyi durumda olduğunu söyleyebileceğini dile getirdi.

BHP Group’un İlk Yarı Karı Emtia Fiyatlarındaki ve Üretimdeki Düşüş Nedeniyle %8 GerilediAynı dönem boyunca devam eden faaliyetlerden elde edilen gelirin yüzde 1 oranında artarak 20.74 milyar dolara yükseldiği aktarıldı. Bu noktada BHP’nin geçtiğimiz ay ikinci çeyrekteki demir cevheri üretiminin bir demir cevheri kargo trenini rayından çıkarmak zorunda kaldıktan sonra yüzde 9 düştüğünü açıkladığı hatırlatıldı. Öte yandan, şirketin gelirinin en büyük bölümü olan demir cevheri madenciliğinden elde edilen gelirin yüzde 2.7 arttığı söylendi.

Olympic Dam ve Spence projelerindeki planlanmamış üretim kesintileri nedeniyle bakır gelirlerinin ise yüzde 17.3 oranında düştüğü belirtildi.

BHP Group Bakır Gelirleri Düştü Mackenzie; “Demir cevheri fiyatı şu anda Brezilya’daki olaylar nedeniyle dalgalanıyor ancak biz orta ile uzun vade için planlıyoruz ve bununla tahminlerimizin ve temettülerimizin uygun olduğunu düşünüyoruz.” diyerek dikkat çekti. Gelir vergisi, amortisman ve bakırdan kaynaklanan aşınma payı öncesi kazançlar, ilk yarıda yaklaşık yüzde 40 seviyesinde düştü. Ne var ki madenci 2019 için bakır üretim tahminini yaklaşık 1.6 milyon ton ila 1.7 milyon ton arasında hafifçe yükseltti.

Mackenzie de bunun 13 milyar dolarla hissedarlara toplam para iadesi açısından olağanüstü bir yılı ifade ettiğini ve bir yarı dönem için rekor olduğunu vurguladı. Ve rekorun kırılmasında, ABD’deki onshore işlerinin başarılı bir şekilde satılmasının etkili olduğunu anlattı. Verilen bilgiler arasında BHP’nin dönem boyunca net borcunu 9.9 milyar dolara düşürdüğü ancak bunun 10 ila 15 milyar dolarlık hedefinin altında kaldığı da vardı. İlaveten BHP, geçen yıl olduğu gibi hisse başına 0.55 dolarlık ara temettü duyurdu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Sektörel kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum