Yatırım yapmaya başla!

Bezos’un Ebeveynlerinin Amazon Yatırımı 23 Yılda % 12 Milyon Katladı!

Tüm zamanların en zengini Jeff Bezos, yine dikkat çeken bir haberle gündeme geldi. Ama bu kez odak noktası kendisi değil şirketi sayesinde milyarder olan ebeveynleriydi.
Bezos’un Ebeveynlerinin Amazon Yatırımı 23 Yılda % 12 Milyon Katladı!

Bill Gates’i önce dünyanın en zengini, ardından da tüm zamanların en zengini koltuğundan eden Jeff Bezos, yine şirketini getirdiği nokta ile gündeme geldi. Keza ünlü milyarder, sıfırdan başlayan başarı hikayesinde yalnızca kendi cebini değil, kendisini destekleyenlerin cebini de misli misli doldurmuştu.

Bu noktada; yıllar önce Bezos’un şirketine yatırım yapan ebeveynlerinin ne kadar zengin olduklarından bahsedebiliriz. Keza Bloomberg’in haberinde; Jackie ile Mike Bezos’un 1995 yılında genç Jeff’e yardım etmek için şirkete yaptıkları 245.573 dolarlık yatırımın karşılığını nasıl aldıkları belirtildi ve rakamın ulaştığı nokta Amazon’un ne kadar yükseldiğini açıkça gösterdi.

Çünkü Bezos’un “kaybetme riskiniz % 70” dediği yatırımları, bugün 30 milyar dolar civarında bir rakama ulaştı.

Bezos’un Ebeveynlerinin Amazon Yatırımı % 12 Milyon KatlandıDiğer bir ifadeyle, 1995’deki 245 bin dolar günümüz itibariyle % 12.000.000 katlandı. Bloomberg ayrıca, Jeff Bezos’un ebeveynleri Jackie ve Mike Bezos’un 16.6 milyon Amazon hissesine sahip olduklarını yazdı.

Öte yandan; Jeff Bezos’un ebeveynlerinin ne kadar hisseye sahip olduğunun 1999’dan bu yana kamuya açıklanmadığı da bildirildi.

Jackie Mike Bezos 1995'de Amazon'a 245.000 Dolar YatırdıYine de çiftin sürekli olarak Amazon hisseleriyle bağış yapmaları, ebeveynlerin dünyanın en değerli ikinci şirketi konumundaki teknoloji devinde kayda değer payları olduğunu gösteriyordu. Kaynaklarda da Bezos’un anne ve babasının 2001 ile 2016 yılları arasında Bezos Family Foundation’a (Bezos Aile Vakfı) 594.027 Amazon hissesi bağışladıkları söylendi.

Öyle ki Mike ve Jackie Bezos’un 2016’da eğitim odaklı kuruma bağışladığı 25 bin hisse o dönemde 20 milyon dolara tekabül ediyordu.

Jackie Mike Bezos En Ünlü Risk Sermayedarlarına Taş Çıkardı Ve çiftin o zamandan bu yana kadar herhangi bir satış ya da bağış işlemi yapmadıkları takdirde Amazon’un % 3.4’üne ya da 16.6 milyon hisseye sahip oldukları sonucuna varılıyordu.

Bu da ebeveynleri, Jeff Bezos’tan sonra ikinci büyük bireysel hissedar yapıyordu. Kısacası; çiftin % 12.000.000 oranında katlanan yatırımları en ünlü risk sermayedarlarını bile utandıracak seviyede denilebilir. Bu noktada örnek olarak; Softbank’ın 2000 yılındaki 20 milyon dolarlık yatırımının % 720.000 değerlendiği bilgisi paylaşıldı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Borsa kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum