Yatırım yapmaya başla!

Beyaz Yakalıların Yoğun İş Temposu Nedeniyle Vardığı Nokta Endişelendiriyor!

Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları araştırmasının sonuçları gerçekleri gün yüzüne çıkardı. İşte detaylar…
Beyaz Yakalıların Yoğun İş Temposu Nedeniyle Vardığı Nokta Endişelendiriyor!

Herbalife ve Nielsen işbirliği ile gerçekleştirilen Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları araştırması, göz ardı ettiğimiz gerçekleri gün yüzüne çıkardı.

Zira araştırmanın sonuçları, beyaz yakalıların “yoğun iş temposu, vakitsizlik” gibi nedenlerden dolayı ne kadar sağlıksız yaşamlar sürdürdüğünü açıkça ortaya serdi. Diğer bir ifadeyle; 400 beyaz yakalı baz alınarak varılan sonuçlar, pek çok çalışanın işi için sağlığını riske ettiğini gösterdi. Aşağıdaki sonuçları gördüğünüzde neden böyle dediğimi çok daha iyi anlayacaksınız.

Araştırmaya göre; metropollerde yaşayan beyaz yakalıların % 80’i öğün atlıyor.

Beyaz Yakalıların % 80'i Öğün Atlıyor!En fazla atlanan & 29 ile ara öğünler olurken, bunu % 27’lik dilimle sabah kahvaltısı ve öğle yemeği takip ediyor. En az atlanan öğünse sizin de tahmin ettiğiniz gibi % 16 ile akşam yemekleri.

Yani beyaz yakalıların doğru düzgün masaya oturduğu tek öğün, aslında öğünlerin en hafifi olması gereken akşam yemeği! Öte yandan; akşam yemeğini atlayanlar da gerekçe olarak eve geç gelinmesinden ötürü geç vakitte yemek yemek istenmemesi nedenini öne sürüyor.

Beyaz yakalıların % 47’si sağlıklı beslenme ile ilgili bilgilere internet üzerinden ulaşıyor.

Beyaz Yakalıların % 47'si Sağlıkla İlgili Bilgilere İnternetten UlaşıyorTelevizyondaki haberler ve konuyla ilgili programlardan da hemen hemen aynı seviyelerde yararlanılıyor. Daha sonra % 34’lük oran ile sağlık personellerinden bilgi alınıyor. Diyetisyenlerse % 26 ile en son sırada geliyor.

Aynı araştırmanın sonuçları, beyaz yakalılarının % 31’inin herhangi bir fiziksel aktiviteyle ilgilenmediğini gösteriyor.

Beyaz Yakalılar Spor Yapmıyorİlaveten; sağlıklı beslendiğini söyleyenlerle düzenli fiziksel aktivite yaptığını belirtenler arasında doğrusal bir ilişki var. Diğer taraftan, sağlıklı beslenmediğini belirtenler de herhangi bir fiziksel aktivite ile uğraşmadıklarını açıkça belirtiyorlar. Kısacası, sağlıklı beslenmek ile spor arasında güçlü bir ilişki var.

Beyaz yakalıların ortalama çalışma süresi 9 saatken, çalışanların yüzde 59’u hafta sonlarında da çalışıyor.

Metropollerde Yaşayan Beyaz Yakalıların Kaliteli Yaşam Algısı ve Beslenme Alışkanlıkları Araştırma SonuçlarıHafta sonu ortalama günlük çalışma süresi ise 8.3 saat. Ayrıca araştırmada hafta içi daha fazla mesai yapanların hafta sonu çalışmaları da dikkat çekiyor.

Beyaz yakalılarla ilgili bir diğer çarpıcı bilgi çalışanların çoğunun ortalama 7 saat uyuduğu gerçeği!

Beyaz Yakalılar Az Uyuyor!

% 32’si hafta içi 7 saatten az, % 51’i 7-8 saat arası, % 17’si ise 8 saatten fazla uyuyor. Tüm bunlara ek olarak; yaş ve eğitim seviyesi arttıkça sağlıklı beslendiğini düşünenlerin sayısının artması da dikkat çekiyor. Mesela; kahvaltıda pastane ürünleri tüketim oranı % 35’ken, gruptaki yaş seviyesi arttıkça pastane ürünü tüketimi de azalıyor.

Ayrıca beyaz yakalılar sağlıklı beslenmeyi düzenli öğünle beslenmek olarak düşünüyor. İkinci sırada ise kalorisi düşük ürün tüketimi, üçüncü sırada da organik ürün tüketimi yer alıyor. Neticede; beyaz yakalıların çoğu işi için kendi hayatından ödün veriyor diyebiliriz. Bu da çalışanların karamsar olma nedenleri ile doğrudan alakalı bir durum!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kariyer kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum