Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beyaz Saray Danışmanı Kudlow: “Ticaret Anlaşmasının Sonuna Gelindi”

Beyaz Saray Danışmanı Kudlow, ticaret savaşının bir anlaşmayla sonuca bağlanmasının yakın olduğunu söyledi.
Beyaz Saray Danışmanı Kudlow: “Ticaret Anlaşmasının Sonuna Gelindi”
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşı sonuca bağlanmadıkça küresel piyasaların en fazla etkilendiği konuların başında olmaya devam edecek. Ticaret savaşı her iki taraf için de milyarlarca dolar kayba sebep olurkengeri dönüşü olmayan hasarlara dahi yol açmış olan bu durumun bir an evvel sonlandırılması gerekiyor.

Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Başkanı Larry Kudlow, Perşembe günü Washington’da gerçekleştirilen Dış İlişkiler Konseyi’ndeydi. Kudlow burada, iki ülkenin hemen her gün iletişim halinde olduğunu söylerken, ticaret anlaşmasının yakın bir zamanda yapılabileceğinin haberini verdi.

Kudlow’un bu söylemleri, hem ABD hem de Çin’in yakın temasta bulunmasının katkılarıyla Çin ile birinci aşama ticaret anlaşmasının son evresine yaklaşıldığı anlamına geldi.

ABD ve Çin Yakın TemastaYakın zaman içinde iki ülke arasındaki bitmek bilmeyen çekişmenin bir anlaşmayla dineceğini fakat henüz anlaşmanın bitmediğini bildiren Kudlow, ABD Başkanı Donald Trump’ın üst düzey ticaret müzakerecilerinin dün Çin ile yapılan görüşmeleri incelemek üzere bir araya geldiklerini duyurdu.

Doğruluğu henüz teyit edilmemiş bilgiye göre, son zamanlarda ABD ve Çin’in çalışma seviyesinde video konferanslar yaptığı öğrenildi. Bununla birlikte Çin’in, ABD’den domuz eti ve soya fasulyesi gibi ürünlerin alımına ilişkin detaylar ve sürede fikri ile sınai mülkiyet haklarına yoğunlaştığı bilgisine ulaşıldı.

Perşembe günü Çin Ticaret Bakanlığı’ndan gelen açıklama, ABD ile geçici ticaret anlaşmasının imzalanması için derinlemesine görüşmeler yapıldığını bildirdi.

Derinlemesine Görüşmeler Yapılıyorİki ülkenin iletişimi koparmadığının göstergelerinden biri olan bu durum, Çin’e göre tarifeleri ortadan kaldırma şartını taşıyor ve bu şart aslında uzlaşmanın en önemli maddesi olarak öne çıkıyor.

Trump ise Salı günü Çin ile anlaşmaya varmanın yakın olduğunu söyleyerek iyimser sinyaller vermişti. Fakat buna rağmen eğer anlaşma yapılmazsa Çin mallarına yönelik tarifeleri ortadan kaldırmak yerine daha da artıracağının uyarısını yaptı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu