Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beyaz Saray “Trump Amazon’un Peşinde Değil” Dese de Yaşananlar Aksini Gösteriyor!

Dünkü haberlerin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın Amazon’un peşinde olmadığı söylendi. Ancak şimdiye dek yaşananlar, söz konusu açıklamanın inandırıcılığını açıkça sorgulattı!
Beyaz Saray “Trump Amazon’un Peşinde Değil” Dese de Yaşananlar Aksini Gösteriyor!
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump’ın Amazon’a ve Jeff Bezos’a “takıntılı” olduğu yönündeki iddiaların etkisi devam ederken Beyaz Saray’dan konuyla ilgili açıklama yapıldı.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders imzalı açıklamada; “Şu anda Amazon’la ilgili herhangi özel bir politika ya da eylem planı içerisinde değiliz” sözlerine yer verildi ve Trump’ın Amazon’a kafayı takmış olduğu yönündeki iddialar çürütüldü. Kısacası; Trump yönetiminin e-ticaret devinin peşinde olmadığının üzeri çizildi. Ancak bu açıklama, iddiaların doğruluğuna inananların fikrini pek değiştirmedi.

Kaldı ki bu açıklama Donald Trump’ın Amazon’a takıntılı olduğu iddialarının sonuçlarında da bir farklılık yapmadı.

Beyaz Saray Donald Trump’ın Amazon’a Takıntılı İddialarına Cevap Zira Axios’a konuşan 5 kaynağın aktardığı bilgiler neticesinde e-ticaret devinin piyasa değeri adeta erimiş ve Amazon yüzde 4.4’lük düşüşle 31 milyar dolar civarında kayıp yaşamıştı. Ayrıca bu olay, Amazon’un Donald Trump etkisiyle milyar dolarlar kaybettiği ilk olay da değildi.

Axios’a Amazon’a takıntılı olan Trump Facebook’u umursamıyor şeklinde açıklama yapan kaynaklar, ABD Başkanı’nın halihazırdaki davranışlarının yanında daha önceki tavırlarından da bahsetmişti.

Trump Amazon'a 31 Milyar Dolar KaybettirdiBuna göre Trump; tüm dünyanın Facebook veri skandalı ile çalkalandığı şu günlerde sosyal medya deviyle ilgili tartışmalara katılmıyor, hatta Rusya müdahalesinin sahte olduğunu düşünüyordu.

Öte yandan daha önce de Bezos devlete daha çok para ödemeli diyen Trump’ın varlıklı perakendeci arkadaşlarını e-ticaret devinin gazabından korumak istediği yönünde yorum yapılmıştı.

Zaten kendisi de Ağustos ayında yaptığı Twitter paylaşımında Amazon’un vergisini ödeyen perakendecilere zarar verdiğini ve istihdamı olumsuz etkilediğini belirtmişti.

Trump Bezos Arasındaki Mücadele Devam ediyorTıpkı dünkü gibi bu açıklamasında Amazon’a kayda değer derecede zarar veren Trump, e-ticaret devinin bir günde 6 milyar dolar kaybetmesine yol açmıştı. Ayrıca Jeff Bezos’un satın aldığı WSJ’ye karşı da savaş açan Trump, kurumu defalarca yalan haber yapmakla suçlamıştı.

Aralık ayında yaptığı paylaşımda da USPS zarar ederken, Amazon’un neden daha zengin olduğunu vurgulamış, ikilinin arasındaki bu savaşın Trump tatmin oluncaya dek süreceğinin sinyallerini vermişti. İşin özü, Beyaz Saray Trump’ın Amazon’a takıntılı olmadığını savunsa da yaşananlar insanların akıllarında az çok bir kanı yarattı ve bunu değiştirmek epey zor görünüyor diyebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu