Yatırım yapmaya başla!

Beyaz Saray Yetkilisi ABD – Çin Ticaret Anlaşmazlığı Konusunda İyimser!

Beyaz Saray'dan üst düzey bir yetkili, ABD'nin Çin ile ticaret anlaşmazlığında bir yol bulma konusunda iyimser olduğunu söyledi. Detaylar şöyle;
Beyaz Saray Yetkilisi ABD – Çin Ticaret Anlaşmazlığı Konusunda İyimser!

Beyaz Saray’dan üst düzey bir yetkili, Cuma günü yaptığı açıklamada ABD’nin Çin ile ticaret anlaşmazlığında bir yol bulma konusunda iyimser olduğunu fakat daha fazla görüşme için belirli bir tarih olmadığını çünkü Pekin’in son tarifelere karşılık verdiği misillemeyi değerlendirdiklerini söyledi.

Yetkili; protestolara rağmen Çin’in ABD’nin haksız ticaret uygulamalarını durdurmak istediğinin farkında olduğunu ve Donald Trump’ın konuyla ilgili kararını açıkça bildirdiğini dile getirdi. Ve konuşmasında; “bütün bu toplantılarda neyin gerekli olduğu hususunda çok net olduk. İleriye dönük olumlu bir yol olduğu konusunda hala iyimserim, başkan da ileriye dönük olumlu bir şey başarmak için uğraşmaya devam etmemizi istiyor” ifadelerini kullandı.

Adı açıklanmayan Beyaz Saray yetkilisi, yönetimin nihai hedefinin birbiriyle bağlantılı ABD ve Çin ekonomilerini ayırmak olmadığını belirtti.

Beyaz Saray ABD - Çin Ticaret Anlaşmazlığı Konusunda İyimser!Fakat Pekin’in rota değiştirmediği takdirde şirketlerin tedarik zincirlerinde değişime gitmek zorunda kalabileceklerini de söyledi. “Burada amacımız Çin pazarını ABD pazarından koparmak değil çünkü bu uzun vadeli büyüme için iyi olmayacaktır” diyen Beyaz Saray yetkilisi konuşmasına; “Çin aynı şekilde devam ederse, bazı şirketlerin tedarik zincirlerini değiştirmeye başlaması için kısa vadeli bir risk de var” sözleriyle devam etti.

Yetkili ayrıca Kanada’nın ay sonuna kadar ABD – Meksika anlaşmasına katılmasını umduğunu aksi takdirde ABD’nin yalnızca Meksika ile anlaşabileceğini kaydetti.

Beyaz Saray ABD - Kanada Ticaret Anlaşması Yorumu Keza Beyaz Saray Ekonomik Danışmanlar Konseyi Başkanı Kevin Hassett de aynı şekilde görüş bildirmiş, ABD’nin Kanada olmadan bir ticaret anlaşması yapması çok yakın demişti. Ne var ki Beyaz Saray yetkilisi ABD’nin Kanada ve Meksika’yla ayrı ayrı ticaret anlaşmaları yapmasının tedarik zincirleri üzerinde olumsuz bir etki yaratacağını da söyledi. Son olarak da; “Bence bu ikisi ile ayrı anlaşmalar yaparsak, hala gerçekten yüksek bir entegrasyon derecesi olamayacağını söylemek abartılı” yorumunda bulundu.

Sonuçta; Beyaz Saray yetkilisinin ABD – Çin ticaret savaşı hususunda iyimser olması dikkat çekerken benzer yorumlarda bulunan pek çok kişinin olduğu hatırlatıldı. Örneğin; ABD ile Çin arasında henüz tam bir ticaret savaşı başlamadığını söyleyen UBS Başkanı da geleceğe dair umut verici şeyler öngörmüştü. Jamie Dimon da bunun bir savaş değil ticaret çatışması olduğunu dile getirmiş, nihayetinde uzlaşma yapılacağını düşündüğünü kaydetmişti. Beyaz Saray’dan gelen yeni yorumla birlikte ticaret savaşıyla ilgili olumlu yorumların arttığı gözden kaçmadı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum