Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Beyaz Saray’ın 1 Eylül Sonrası USMCA Anlaşmasını Kongre’ye Göndermesi Muhtemel

Bir süredir Kongre'ye sunulması beklenen ve tartışmalar yaratan USMCA ticaret anlaşmasının 1 Eylül'de gönderilmesinin muhtemel olduğu söylendi.
Beyaz Saray’ın 1 Eylül Sonrası USMCA Anlaşmasını Kongre’ye Göndermesi Muhtemel
Son Güncelleme: 
Yorum

Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması’nın yerini alması beklenen ve ABD, Kanada, Meksika arasında imzalanan USMCA anlaşmasının, Beyaz Saray tarafından 1 Eylül’den sonra Kongre’ye gönderilerek, yıl sonuna kadar oylama yapması planlanıyor. Kaynaklardan edinilen bilgilere göre; Beyaz Saray onay sürecini başlatmak üzere bu hafta en kısa sürede Kongre’ye tasarıyı sunabilir.

Meclis Demokratları, mevcut anlaşma ile ilgili sorunları gidermek için çalışma gruplarını toplamaya başladılar.

USMCA Anlaşması için Çalışmalar BaşladıAncak Beyaz Saray ve ABD Ticaret Temsilciliği Ofisi’nin anlaşmayı Kongre yoluyla almak için ne kadar agresif bir strateji uygulanacağı konusunda aynı fikirde olmadığı söyleniyor. ABD Özel Kalemi Mick Mulvaney ve Başkan Yardımcısı Mike Pence’nin Özel Kalemi Marc Short, Meclis Demokratları’na son teslim tarihi vermek istiyor. Bu yüzden anlaşmayı onaylama konusunda saatlerini kaçıramazlar.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Ligthizer, Demokratlara düşünmeleri için daha fazla zaman verilmesini önerdi. Bu farklılıklara rağmen Beyaz Saray ve USTR, Trump yönetiminin anlaşmayı destekleme konusunda emin olmayan Kongre üyeerine satış yapmak için daha uyumlu bir çaba göstermesi gerektiği konusunda hemfikir.

İdarenin alım satım işleminin onaylanmasında bazı nefes alma yerleri olabilir. Kongre’nin mali yılın bitiminden önce bütçe sorunlarını çözmek için Eylül ayında oturumda olması bekleniyor.

Kongre Eylül'de ToplanacakABD Başkanı Donald Trump’ın bir tweet atarak duyurduğu Meksika tarifeleri, 10 Haziran’dan itibaren uygulanacaktı. Tüm Meksika ithalatına yüzde 5 tarife uygulanması kararının hem ekonomik hem de politik açıdan kötü olduğu söylenmişti. Trump’ın elindeki tarife silahını, ticaret dışı bir amaçla kullanması ile tüm dünyadan tepki görmüştü.

Meksika’nın ABD’ye göçmen akışını yeterince durdurmaması nedeniyle Trump’ın tarife getirdiğini açıklaması, Meksika tarafından ise sert bir geri dönüş aldı. Eski bir ABD’li diplomat olan John Negroponte aynı zamanda Kongre’nin USMCA anlaşmasını onaylamasını zorlaştırdığı yorumlarını yapmıştı. Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nden William Reinsch de USMCA anlaşmasını ‘patlayacağını’ ifade etmişti. Mick Mulvaney ise etkilemeyeceğini konusunda ısrarcı davranmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu