Yatırım yapmaya başla!

Beyaz Et Fiyatlarına Yılbaşından Bu Yana %200 Zam Geldi

Ocak ayından bu yana %200'ün üzerinde zam yapılan tavuk eti, kırmızı et fiyatlarıyla yarışırken, sektör temsilcileri bu durumun önüne geçmek için kolları sıvadı.
Beyaz Et Fiyatlarına Yılbaşından Bu Yana %200 Zam Geldi

Son aylarda özellikle kur dalgalanması, yüksek enflasyon ve cari açıktaki genişleme gibi makro etkenler, yurt içinde ekonomik kriz yaşandığına dair panik ortamının yaşanmasına ve bunu fırsat bilen birçok firmanın ürünlerine sürekli zam yapmasına neden oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her konuşmasında tüm ekonomik göstergelerin normal olduğunu, Türkiye’nin bir kur saldırısına maruz kaldığını, orantısız şekilde zam yapanlara izin verilmeyeceğini belirtse de, söz konusu zamlar raflarda yerini almaya devam ediyor.

Gıdadan kozmetiğe, akaryakıttan konuta kadar her alanda yapılan zamlar ise vatandaşın alım gücünün gittikçe azalmasına sebep oluyor. Kırmızı ete nazaran daha ekonomik olan ve düşük bütçeli kesimin daha çok tercih ettiği beyaz ete bile yılbaşından bu yana %200 oranında zam yapıldığı bildirildi.

Türkiye Kasaplar Odası Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Kasaplar Odası Başkanı Osman Yardımcı, tavukçuluk sektörünü değerlendirdi.

Yılın ilk dokuz ayında beyaz ete %200’ün üzerine zam yapıldığını söyleyen Osman Yardımcı, tavukçuluk sektörünün döviz kurlarındaki yükselişi bir fırsat olarak gördüğünü, fiyatların neredeyse kırmızı et ile yarıştığını ve devletin artık buna dur demesi gerektiğini belirtti. Tavuk eti fiyatlarına neredeyse her hafta zam yapıldığını bildiren Yardımcı, iki hafta önce 18 lira olan tavuk göğsünün, geçen hafta 22, bu hafta ise 28 liraya ulaştığını ekledi.

Ocak ayı fiyatlarına bakıldığında kanadın kilosunun 7 lira, göğsün 10 lira olduğunun altını çizen Yardımcı, gelen zamların aşırı yüksek olmasından şikayetçi. Buna ek olarak “kırmızı ete 1 lira zam geldiğinde ülke ayağa kalkıyor” ifadesini kullanan Yardımcı, kendilerinin de sektör temsilcileri olarak tepki göstermekten başka çareleri olmadığını dile getirdi.

Söz konusu duruma dur demek ve düzenleme getirmek amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşülecek.

Esnafın ve marketlerin satış yapmasını durdurmalarının imkanı olmadığını, ancak Kasaplar Federasyonu olarak Tarım ve Orman Bakanlığı ile söz konusu durumu görüşmek için randevulaştıklarını söyleyen Yardımcı, yapılan zamlara tepki gösterilmesinin şart olduğunu ifade etti. Kaçak et satışının önüne geçmek için “Sağlıklı nesiller için sağlıklı et yiyelim” adlı çalışmayı başlattıklarını, bundan sonraki süreçte de bu doğrultuda hareket edeceklerini dile getirdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum