Yatırım yapmaya başla!

Beyaz Ete %15 – 35 Arasında İndirim Yapıldı

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği, beyaz ette, ürün çeşitliliğine bağlı olarak fiyatlarda %35’e varan indirim uyguladıklarını duyurdu.
Beyaz Ete %15 – 35 Arasında İndirim Yapıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın duyurusu ile başlayan, birçok firma ve şirketin katılımı ile büyüyen enflasyonla topyekun mücadele programına destek tüm hızıyla devam ediyor. Döviz kurlarının düşmesine rağmen tüketici fiyatlarının halen yüksek seviyelerde olması birçok kişi tarafından eleştirilse de Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği’nden (BESD-BİR) indirim açıklaması geldi. BESD-BİR Başkanı Sait Koca, enflasyonla topyekun mücadele kapsamında ürünlerinde %15 – 35 arasında indirim yaptıklarını duyurdu.

Sait Koca, Türkiye’nin mevcut konumunda üretimi kısmadıklarını, aksine artırdıklarını söyledi.

Enflasyonla topyekun mücadele kapsamında ürün çeşitliliğine bağlı olarak %15 ile 35 arasında değişine indirim uyguladıklarını belirten Koca, piliç etinin sağlıklı ve güvenilir olmasının yanında, diğer beyaz et türlerine göre en uygun fiyatlı olması sebebiyle, ülkemizin içinde bulunduğu dönemde de aynı şekilde devam etmesi gerektiğini dile getirdi.

2018 yılı beyaz et ihracat hedefinin 500 bin ton olduğu ifade edildi.

Yıl sonu hedefine ulaşmaya çalışırken aynı zamanda yurt içi tüketimi de azaltmamaya çalıştıklarını söyleyen Koca, ülkemizin hayvansal protein ihtiyacını karşılayan bir sektör olduklarını, 2017 yılında 24 kilogram olan kişi başına düşen beyaz et tüketimini, bu yıl artırmayı planladıklarını belirtti. Sektöre yeni yatırımlar yaparak üretimi daha da artırmayı hedeflediklerini söyleyen Koca; beyaz et sanayicileri olarak geleceğe hazır olduklarını, yatırımların yanında aynı zamanda istihdamın genişletilmesine de büyük katkılar sağlayacaklarını sözlerine ekledi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TİGEM) Gökçeada’da bulunan arazisindeki tesiste üretilen süt ürünleri Dubai’ye gidiyor.

Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde 3 bin 100 dönümlük arazide organik üretim yapılan tesisten, Dubai’ye her hafta; süt, peynir, yoğurt ve kefir gibi ürünlerin gönderildiği bildirildi. TİGEM’in Gökçeada’da bulunan arazisini 2003 yılında 30 yıllığına kiralayan Hıdır Oktay, 2004 yılında Elta Ada ismiyle; zeytin, zeytinyağı, süt, yoğurt, peynir, tereyağı ve kefir gibi ürünler üretmeye başladı.

Bu yılın başında Dubai’deki bir şirketle yapılan görüşmeler sonrasında bu ülkeye haftanın dört günü inek sütü, keçi sütü, dil peyniri, yoğurt ve kefir ihraç edilmeye başlandı. İlk ihracatı Dubai’ye yaptıklarını söyleyen Oktay, Avrupa’dan da bazı teklifler aldıklarını, Avrupa Birliği yönetmeliğine karşı sertifikalandırılmış bir kuruluş olduklarını, yurt içinde ise Ankara ve İstanbul’dan çok yoğun talep aldıklarını dile getirdi.

Şirketin Yönetim Kurulu Üyesi Enis Oktay, hedeflerinin haftalık 6 ton ürün ihraç etmek olduğunu söyledi.

İnek ve keçi sütünde önemli bir kaliteye sahip olduklarını ifade eden Oktay, şirket ürünlerinin özellikle ekolojik pazarlarda ve zincir marketlerde aranan markalar arasında yer aldığını, organik sertifikalı ürünlerin Gökçeada’da üretilip Dubai gibi rekabetçi bir pazara gitmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi.

“Bu işe başlarken hiç tedirgin olmadık. Zaten geri dönüşler çok güzel. Biz markamızın yurt dışı pazarında yer alıyor olmasından ayrıca gurur duyuyoruz. Zaten talep ve miktar sürekli artıyor. Haftalık 1,5 ton ürün gönderiyoruz.“ diyen Oktay, hedeflerinin haftalık 6 ton civarında ürün göndermek olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.



Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Gıda kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle



SAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum