Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Beyaz Eşya Satışları Ekim’de Senenin En Yüksek Seviyesinde

TÜRKBESD'nin bugün açıklanan raporunda, beyaz eşya sektöründe yılın ilk 6 ayında yaşanan düşüşün ardından Ekim'de toparlanmanın sürdüğü görüldü. İşte detaylar;
Beyaz Eşya Satışları Ekim’de Senenin En Yüksek Seviyesinde
HABER GİRİŞ

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği’nin (TÜRKBESD) Ekim ayı raporuna göre beyaz eşya satışlarında yüzde 9’luk artış kaydedildi. 2022 yılının ilk 10 ayında sektördeki 6 ana ürün grubundaki satışta ise yüzde 4’lük düşüş görüldü. Böylelikle beyaz eşya sektöründe iç satışlarda yılın en yüksek artışı yaşandı.

Ocak-Ekim dönemine bakıldığındaysa Türkiye’de altı ana üründeki beyaz eşya iç satışları geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 4 oranında azalarak 7,3 milyon adede düştü. TÜRKBESD raporuna göre Ekim ayındaki iç satışlar yüzde 9 artarak 596 bin 766 adede çıktı.

Yılın İlk 10 Ayında Üretim Geriledi

Açıklanan rapordaki ihracat rakamlarına bakıldığındaysa Ekim’de aylık bazda da yıllık bazda da değişmediği bildirildi. İhracat, aylık 2 milyon 473 bin 102 adet olarak iletilirken 10 aylık verilerde 21 milyon 498 bin adet oldu.

Sektördeki altı ana ürün grubunda üretimin Ekim ayında yüzde 5 arttığı, senenin ilk 10 ayındaysa yüzde 1 gerileyerek milyon 234 bin 942 adette düştüğü açıklandı.

TÜRKBESD raporuna göre sektörde yılın ilk altı ayında yaşanan ihracat ve iç satıştaki düşüşün ardından Ekim ayında toparlanmanın devam ettiğine dikkat çekildi.

GCM Yatırım Banner

Beyaz Eşya Sektörü İhracatta Lokomotif Konumda

TÜRKBESD Başkanı Can Dinçer’in rapor hakkındaki değerlendirilmesine Bloomberght’nin haberinde yer verildi. Dinçer’e göre Avrupa’da yaşanan zorlu ekonomik sürecin talebin düşürdüğünü ve bu sebepten sektörün etkilediğini öne sürdü.

Türkiye’deki beyaz eşya sektörünün toplam ihracatın yüzde 62’isini Avrupa ülkelerine gerçekleştirdiğini paylaşan Dinçer, rekabet gücünün etkileyebilecek gelişmelerin önemli bir rol oynadığını savunarak şöyle ekledi;

“İhracatta lokomotif konumdaki sektörümüz için maliyet yükü oluşturan korumacı önlemlerin tekrar değerlendirilmesi önem arz ediyor.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın