Yatırım yapmaya başla!

Hotiç ve Yeşil Kundura’nın Ardından Beta Ayakkabı da Konkordato Başvurusu Yaptı

Ayakkabı sektörünün dev markalarından, konkordato kararı alanlara bir yenisi daha eklendi. Yeşil Kundura ve Hotiç'ten sonra şimdi de Beta Ayakkabı konkordato başvurusu yaptı.
Hotiç ve Yeşil Kundura’nın Ardından Beta Ayakkabı da Konkordato Başvurusu Yaptı

Ayakkabı dünyasında sektörün önde gelen isimleri bir bir konkordato kararlarını duyuruyor. Geçtiğimiz günlerde Hotiç ve Yeşil Kundura konkordato başvurusu yaptığını duyurmuştu. Bu akıma şimdi de Beta Ayakkabı katıldı. Beta Ayakkabı ve Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Taner İkiışık, şirket ödemelerinde kademeli olarak sıkıntı yaşadıklarını, bu durumun tüm ticari faaliyetlerini etkilediğini, aldıkları bu kararla yeniden yapılandırma sürecinin başlatılmış olduğunu söyledi.

Türkiye’de toplamda 400 çalışanı ve 50 mağazası bulunan Beta Ayakkabı, konkordato başvurusu yaptı.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı yaptığı açıklamada; 1980’de üretime geçen, ülkemize Türk markası olarak değer katan Beta’nın, 1985 yılında Nişantaşı’nda ilk mağazasını açtığını ve bu şekilde perakende sektörüne adım attığını belirtti.

Her zaman daha ileriyi hedefleyerek büyüme yolunda inançla yürüdüklerini dile getiren Taner İkiışık, ihracata ilk olarak Amerika Birleşik Devletleri ile başladıklarını, ardından birçok Avrupa Birliği ülkesinin kapılarını araladıklarını ve şu an itibarıyla yılda 300 bin çift ayakkabı ürettiklerini söyledi. Bu rakamın yaklaşık %85’inin dünyanın farklı yerlerindeki müşterilere ulaştırıldığını dile getiren İkiışık, online ortamlarında yılda 1 milyona yakın müşteriye hizmet verdiklerini belirtti.

Kendi markalarının dışında Wall Street, Caterpillar ve Harley Davidson gibi markaların da satışları gerçekleştiriliyor.

Ayakkabı sektöründe dünyadaki tüm gelişmeleri ve yenilikleri yakından takip ettiklerini söyleyen İkiışık, yarım asra yakın bir zamandır ihracat ile ülke ekonomisine değer katmak adına çok çalıştıklarını dile getirdi. Fakat son dönemde TL’deki değer kaybı, AVM’lerde kiraların döviz üzerinden ödenmesi ve nakit akışı sıkışıklığı gibi durumlar sebebiyle, şirketin ödemelerinde sıkıntı yaşandığını bildirdi.

Geçen ay fabrikalarında çıkan yangının hiçbir şekilde yansıtılmadan, bir ay içinde yeni makineler alınarak çalışmaların sürdürüldüğünü, ancak içerisinde bulundukları sürecin ticari faaliyetlerini çok etkilediğini sözlerine ekledi.

Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Taner İkiışık, bu gelişmeler doğrultusunda; “Piyasa koşullarına uyum sağlamak adına, mevcut ödeme yapımızda sürdürülebilir değişikliklere gitmek, bazı tedbirler almak ve yasal süreçleri devreye koymak adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma sürecini başlatmış bulunmaktayız.” ifadesini kullandı.

Piyasa şartlarına bağlı olarak başlatılan yeniden yapılandırma sürecinin amacının; müşterilerin, satış ve üretimi gerçekleştiren markaların ve tedarikçilerin haklarını korumak olduğu bildirildi.

AVD Hukuk ve Av. Fatih Dönmez ile birlikte gerçekleştirilen konkordato gereğince, ilgili mahkemenin tedbir kararı aldığını duyuran İkiışık, Beta markasının bundan sonraki süreçte daha sağlam ve kararlılıkla ilerleyerek, ülke ekonomisine, üretime, ihracat ve istihdama katkı sağlayacağını belirtti.

Geçici süreli olarak bu durumu devletin desteği ve el birliği ile atlatacaklarını, sıkıntıların geçmesinin ardından daha sağlam bir şekilde yollarında ilerleyeceklerini söyleyen İkişık, müşteri ve tedarikçi bayilerin sıkıntı yaşamaması adına, yeniden yapılandırma bilgisini tüm şeffaflığıyla kamuoyu ile paylaştıklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum