Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

BES’te Toplam Fon Büyüklüğü 562 Milyar TL’ye Ulaştı

Emeklilik Gözetim Merkezi’nden alınan verilere göre BES’te katılımcı sayısı 8 milyonu aşarken, fon büyüklüğünde yıl sonu hedefine ulaşıldı.
BES’te Toplam Fon Büyüklüğü 562 Milyar TL’ye Ulaştı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, ülkemizde Bireysel Emeklilik Sistemi’nin (BES) dünyada eşi görülmemiş şekilde desteklendiğini ve sürekli farklı ihtiyaçları karşılayacak şekilde zenginleştirildiğini söyledi.

Devlet katkısının yanında son dönemde sistemde yapılan yeniliklerin vatandaşların hayatını kolaylaştırdığını ve tasarruf alışkanlığının artmasını sağladığını belirtti.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM)’nin verilerine göre 26 Haziran itibarıyla BES’teki katılımcı sayısı 8 milyon 195 bine ulaşırken, Otomatik Katılım Sistemi’ndeki katılımcılar da eklendiğinde toplam 15 milyondan fazla kişinin sistemden yararlandığı belirtildi.

BES’teki toplam fon büyüklüğünün 561,9 milyar TL’ye ulaştığını açıklayan Benli, emeklilik döneminde gelir kaybını engellemeyi amaçlayan BES’in uzun vadede, enflasyonun üzerinde getiri imkânı sunduğunu ifade etti.

BES’in tasarruf ederken kazandıran önemli bir sisteme dönüştüğünü dile getiren Benli, “Ömrünün en verimli dönemlerinde ülkesine ve milletine hizmet eden, sevdiklerinin geleceğini güvence altına almak için alın teri döken vatandaşlarımızın Emekliler Haftasını ve Dünya Emekliler Gününü tebrik ediyorum.” dedi.

GCM Yatırım Banner

BES’te 2023 Sonu Hedefine Yılın İlk Yarısında Ulaşıldı

Son dönemde art arda hayata geçirilen yeni düzenlemelerin vatandaşların tasarruf bilincine olumlu yansıdığını, BES’te 2023 yıl sonu hedefi olan 500 milyar TL’nin erkenden aşıldığını belirtti.

TSB Başkanı Benli, sigorta ve emeklik sektörünün, hızla büyüyen ve son derece dinamik bir yapıda olan ülke ekonomisine uzun vadeli finansman kapasitesi sağladığını, bunun yanında spekülatif hareketlerden uzak bir nitelik taşıdıklarından ekonomide stabilizatör etkisi oluşturduklarını ifade etti.

BES’in başarısının Türkiye’nin finans sektöründe sağladığı istikrarlı büyüme ve bireylerin uzun vadeli mali hedeflerine ulaşmalarını desteklemek bakımından kritik önemde olduğuna dikkat çekti.

“Gelişimi sürekli desteklenen BES ile ülkece büyük bir başarı hikâyesine imza attık.” ifadesini kullanan Benli, bu başarıyı çok daha ileriye taşımak istediklerini söyledi.

TSB olarak ülke ekonomisine katma değer sağlamak, sigorta sektörünü büyütmek için gece gündüz çalıştıklarını ifade etti. Yüzde 25 devlet katkısının yüzde 30’a çıkarılmasının, 18 yaş altının sisteme dâhil edilmesinin sektöre ve Türkiye ekonomisine güç katan gelişmeler olduğunu belirten Benli, BES için her yeni yılda hedeflerin üzerine çıkmak için yorulmadan yola devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın