HAKKINDA
KÜNYE
GİZLİLİK POLİTİKASI
İLETİŞİM

Beşli Altın Fiyatları Bugün, Alış Satış Fiyatı ve Canlı Grafikler
  Alış Satış Fark

Yorumlar


Beşli Altın Nedir? Kaç Gramdır? Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Ata 2.5 gibi 22 ayara sahip olan 5’li; Darphane tarafından üretilmiştir. Ziynet altın grubu arasında yer alan altın, 36.08 gram ağırlığındadır. Genellikle bu altın türü damadın ailesi tarafından takılır. Gelinlerimizin boynunu süsler. Halk arasında daha çok 5’i bir yerde olarak bilinir.

Beşli Altın Nedir?

Cumhuriyet’in ilanından bu yana dek düğünlerde takılan başlıca takılardan biri de beşi bir yerdedir. Bu altın türünün fiyatları dünya altın borsalarına göre saniyelik değişimlere uğramaktadır. Bu nedenle fiyatlardaki değişimlerini sürekli takip etmeniz gerekiyor. Kar elde edebilmek için en düşük fiyat seviyesinden alım yapmanız önemlidir. Bu konuda elbette ki altın fiyatları hangi unsurlardan etkilenir bilmelisiniz. Bunları bilirseniz, değişimleri rahatlıkla görebilirsiniz.

Altın fiyatlarındaki değişimleri öngörebilmek için aynı zamanda fiyat-zaman grafiklerine de bakmanız gerekir. Çünkü fiyat değişimleri geçmişle bağlantılı bir şekilde ahenk içinde değişir. Bu nedenle fiyatlardaki anlık dalgalanmaları öngörebilmeniz adına canlı grafikleri takip etmelisiniz. Bunun yanı sıra kıymetli madenin haftalık, aylık, yıllık olmak üzere değişken fiyat hareketlerindeki değişimleri incelemelisiniz. Bu sayede düşüşler ve yükselişler hakkında başarılı yatırımcılar gibi doğru varsayımlarda bulunabilirsiniz.

Canlı Beşli Altın Fiyatları ve Grafikleri Nasıl Yorumlanır?

Beşi bir yerde altının fiyat analizini yukarıdaki canlı grafikten inceleyebilirsiniz. Gerek anlık gerek aylık gerekse de yıllık olarak 5’linin fiyatındaki değişimleri gözlemleyebilirsiniz. Önemli olan burada neden fiyatlarda düşüş veya yükseliş yaşanmış bunu bilmektir. Bunu bilirseniz günümüzdeki değişimleri takip ederek, fiyatların hangi yönde hareket edeceğine karar verebilirsiniz. Bu sayede beklentilerinizi karşılayacağını düşündüğünüz fiyat seviyelerinden alım-satımlarınızı yapabilirsiniz.

5’li aynı zamanda Cumhuriyet altını olarak da bilinmektedir. Cumhuriyet altını grafiklerini inceleyerek bu tür altının anlık fiyat değişmeleri hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Kulplu ve kulpsuz olarak satılan beşi bir yerde altınının dışında 2.5, yarım, çeyrek, tam gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bu türde yer alan altınlar genellikle yatırım amaçlı ve gelin-damadın bütçesine katkı sağlamak maksadıyla tercih edilir. Bu kapsamda daha çok kulpsuz türler tercih edilir. Bazı yatırımcılar bu hususta altınların üretim tarihlerinin bozdurulurken önemli olduğunu düşünürler. Böyle bir önem yoktur. Eski veya yeni tarihli olmasına bakılmaksınız, anlık fiyat değişimleri üzerinden kuyumcular altınınızı satın alır.

Beşli Altın Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

5’li altın fiyatları, Cumhuriyet altınlarına göre hesaplanır. Bu hesap yukarıda dediğimiz gibi standarttır. Tasarruf etmek veya birikim yapmak istiyorsanız tercihinizi Cumhuriyet altın türlerinden ya da işçilik maliyeti az olan 22 ayar düz bileziklerden yana kullanabilirsiniz. Elbette ki bunların dışında kalan altın türlerine de yatırım yapabilirsiniz. Burada önemli olan beklentilerinizdir. Beklentilerinizi karşılayacak, bütçenize uygun gelecek türlere yönelmenizdir. Bunun için araştırma yapmalısınız. Ve bütçenizin uygunluğuna göre seçiminizi yapmalısınız.

Çoğu kişinin bütçesini aşsa da kenara köşeye para atılarak, bu türe yatırım yapılır. Eski usul altın yatırımlarında olduğu gibi yastık altı saklanırlar. Fakat hırsızlık olaylarının artmasıyla birlikte genellikle bankalarda veya finans piyasalarında kıymetli madene yatırım yapılır. Fiziki olmayan şekilde yapılan yatırımlar sayesinde, kıymetli madenin değerinde yaşanan anlık fiyatlar üzerinden alım – satım yapılır. Aradaki fark kadar da ya kar elde edilir ya da zararla karşılaşılır. Kayıp vermemek adına fiyatları doğru yorumlamak gerekir. Bunun için de sarı metalin piyasa takibini yapmak ve canlı altın fiyat grafiğini okuyarak fiyatlardaki değişimleri öngörebilmek önemlidir.

Sonuç olarak, genellikle 5 adet Cumhuriyet altın türünden oluşan Ata 5’li, bilhassa düğünlerde karşımıza çıkar. Kırmızı kurdeleye dizilmiş bir şekilde gelinlerin boynunu süsler. Bunun yanı sıra bazı illerde ilk çocuğu erkek olan annelere de 5’i bir yer takılır. Bütçeye katkı sağlamak amacıyla da yastık altı tercih edilen bir takı türüdür. Birikimlerin değerlendirilmesini sağlayan beşi bir yerde, halk arasında 5’lik olarak da anılmaktadır. Fiyatlarında anlık değişkenlik yaşan bu altınların değeri, dünya borsalarına göre değişir.

Çevirici

USD
EUR

Haberler