Yatırım yapmaya başla!

BES’te Yeni Dönem Ne Getirecek?

BES’te Yeni Dönem Ne Getirecek?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), yeni dönemi için geri sayıma başladı. 1 Ekim’de başlayacak olan yeni dönem ile birlikte 10 yılını dolduran katılımcılar, isterlerse toplu para yerine ömür boyu emeklilik maaşı alabilecekler.

2013 yılının başında devletin %25’lik doğrudan desteğini alan Bireysel Emeklilik Sistemi, zamanla büyük bir ivme kazandı. 1 Ekim’de yürürlüğe girecek olan Yıllık Gelir Sigortası Yönetmeliği ile sadece Bireysel Emeklilik Sistemi emeklilerini değil, aynı zamanda birikmiş parasını değerlendirmek isteyenler için de bir fırsat olacak. Parasını değerlendirmek isteyen herkes ömür boyu maaş alma hakkına sahip olacak.

Yeni dönemin getireceği bazı yeniliklerden kısaca bahsetmek gerekirse; BES’ten emeklilik hakkı kazananlar, birikimlerinin hepsini veya istedikleri kadarını Yıllık Gelir Sigortası’na yatırabilecekler. Yine istedikleri süre içerisinde, istedikleri miktarda maaş olarak alabilecekler. Maaş tutarları enflasyona karşı korunacak. Yeni sistemin aynı zamanda sigortalıyı uzun yaşam riskine karşı koruma, 56 yaş altı ve üstü için ayrı seçenekler sunma; 3 aylık, 6 aylık veya senelik olmak üzere farklı ödeme seçenekleri olması gibi birçok avantajı bulunuyor. Tüm bunların yanında, sigortalının vefatı durumunda başka birine aktarılması gibi bir durum da sunulan avantajlar arasında yer alıyor.

EGM verilerine göre BES’e Ağustos ayı itibariyle katılan kişi sayısı 5 milyon 683 bin 398 oldu. Katılımcıların fon tutarı 39 milyar 64 milyon liraya ulaşırken, 4 milyar 67 milyon lira da devlet katkısı oldu.

BES’ten emekli olan kişilerin ömür boyu maaş alma hakları olduğunu söyleyen Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Mehmet Bostan; “BES’te emeklilik hakkı kazanan (56 yaş ve üzeri kişiler) ve elde ettiği toplu para ile ömür boyu maaş almak isteyen kişilerin yıllık gelir sigortasına yöneleceği beklenmekte olup, ömür boyu maaş sunulması mevcut katılımcılar için de önemli bir teşvik oluşturabilecektir. Bu sayede BES’in biriktirme işlevi, sadece para biriktirme mekanizması olmaktan çıkıp, emeklilik döneminde ikinci bir maaş opsiyonu için genç yaşlarda birikim yapmayı teşvik eden bir sistem özelliğine kavuşacaktır,” dedi.

Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürü Gökhan Karasu ise; “Amacımız BES sistematiğini gerçekten emeklilik ve insanlara hayat boyu maaş sunan yıllık gelir sigortası sistematiğiyle buluşturmak,” diyerek yeni dönemin olumlu yanlarından bahsetti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum