Yatırım yapmaya başla!

BES’te Kurallar Değişiyor!

Bireysel Emeklilik Sistemi'nden cayma oranı artmaya devam ederken, sektör temsilcileri yeni bir paket hazırlığına girdi. Detaylar şöyle...
BES’te Kurallar Değişiyor!

Bireysel Emeklilik Sistemi‘ne (BES) yeni düzenleme getiriliyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in, BES’te değişiklik sinyalini vermesinin ardından, sektör temsilcileri hükümete yeni bir paket sunmak için kolları sıvadı. BES’te kuralların değiştirilmek istenmesinin ana gerekçesi ise sürekli artan cayma oranı oldu.

Sistemdeki cayma oranının oldukça yüksek olduğunu söyleyen Şimşek, bir miktar değişikliğe gidilebileceğini belirtti.

Otomatik BES’e dahil olan 6,3 milyondan geriye 2,5 milyon kişi kalmış durumda. Genel olarak insanların otomatik BES’ten çıkış oranı %60’a varırken, bu rakam özel sektörde %62, kamuda ise %49 civarında.

Sektör temsilcileri sistemden çıkış oranını azaltmak için çalışmalara başladı. Yeni paketin Eylül-Ekim ayları gibi sunulması bekleniyor.

Yoğun bir çalışma ile başlanan düzenlemelerin önümüzdeki iki ay içerisinde hükümete sunulması, yeni paketin ise en geç 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle hayata geçirilmesi tahmin ediliyor.

Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez, otomatik BES’ten cayma oranının yüksekliğini değerlendirdi.

Girildiği günün ertesi gününde çıkma hakkının olduğu bir sistemde, bu tarz yüksek cayma oranlarını görmenin doğal olduğunu söyleyen Türkölmez, sisteme girildikten sonra en az 6-8 ay çıkışa izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Türkölmez, şu anda harekete geçilen ve cayma oranını düşürme hedefli olan düzenlemelerin kısmen faydasını beklese de, sistemin verimli çalışabilmesi için daha başarılı kurgulara ihtiyaç duyulduğunu ifade etti.

Yeni öneri paketinde, 45 yaş ve üzeri kişilerin sisteme katılmalarının isteğe bağlı tutulması yer alacak.

Daha önce yaptıkları önerilerin benzerlerini sunacaklarını söyleyen Türkölmez, en önemli adımın sistemden cayma süresinin ertelenmesi olacağını dile getirdi. Cayma oranının neden bu kadar yüksek olduğunu yorumlayan Türkölmez’e göre; çağrı merkezlerinden, şirketlerin mobil uygulamalarından veya internet sitelerinden çok basit ve kısa bir sürede sistemden çıkmak mümkün. Girildiği günün ertesi gününde de caymaya izin verilen BES’te, yıl sonu ulaşılması beklenen cayma oranına bu nedenle çok daha erken gelindi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum