Yatırım yapmaya başla!

BES Kesintilerine Yeni Dönem Geliyor

BES Kesintilerine Yeni Dönem Geliyor

Bireysel Emeklilik Sistemi‘nde 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yeni bir dönem başlayacak. Yaklaşık 6 milyon kişinin dahil olduğu BES için yapılacak tüm kesintilerde tavan uygulamasına geçilecek. Yeni düzenlemeye göre, katılımcılardan giriş aidatı ve yönetim gideri adı altında ilk 5 yılda yapılacak kesintiler 140 lirayı geçmeyecek. 6. yıldan itibaren de bu iki kesinti yapılmayacak, sadece fon gideri masraflarının kesintisi olacak. Eğer BES’te 6 yıl ve daha uzun süre kalınmışsa, 2021 yılından itibaren alınan bu fon giderlerinin bir kısmı katılımcıya tekrar ödenecek. Sistemde ne kadar uzun süre kalınırsa da iade bedeli o kadar fazla olacak.

Yeni yıl itibariyle net 1300 lira olan asgari ücretin brütü 645.77 lira olacak. Bu sebeple gelecek yıl bu iki kalem için kesilecek olan miktar 140 lirayı aşmayacak.

Sistemde genellikle şirketler müşterin güvenini kazanmak açısından, giriş aidatını hemen almıyorlar. Daha sonraki bir tarihte alınan bu aidata “ertelenmiş giriş aidatı” ismi veriliyor. Bu aidat müşterinin sistemden çıkması veya başka bir şirkete geçiş yapması halinde tahsil ediliyor. Eğer 5 yıl dolmadan şirket değiştirilmek veya sistemden çıkılmak istenirse, asgari ücretin %8.5’i oranındaki yıllık tutar dikkate alınacak. Asgari ücretin %8.5’i baz alınarak 3 yıllık alınabilecek azami tutar belirlenip, bu tutar üzerinden daha önce yapılmış ödemeler düşülecek ve kalan miktar katılımcıdan tahsil edilecek.

1 Ocak 2016 tarihinden önce birikmiş tutar ile bu birikmiş paraya ilişkin gelecek yıllarda elde edilecek getiri üzerinden yapılacak kesintiler, tavan hesabında dikkate alınmayacak.

Yeni dönemin başlayacağı BES’te, artık müşteri çalmak da cazipliğini kaybedecek. Bir örnekle açıklamak gerekirse; 2016 yılında BES’e giren bir katılımcı 2018’de başka bir şirkete geçiş yaparsa, ilk girdiği şirket 2016 ve 2017 yılındaki asgari ücretlerin %8.5’ine ek olarak 2018’deki asgari ücretin %8.5’inin 3 katına ertelenmiş giriş aidatını tahsil edebilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum