Yatırım yapmaya başla!

BES Katılımcısı 8 Ayda 1 Milyar Lira Biriktirdi

Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre, otomatik katılımla BES'e dahil olan 3 milyonu aşkın kişinin birikimi 1 milyar lirayı geçti. Detaylar haberimizde...
BES Katılımcısı 8 Ayda 1 Milyar Lira Biriktirdi

Yıllarca çalışıp emekli olmak ve geçen süre içerisinde yapılan yatırımlar sayesinde rahat bir hayat sürmek herkesin hayalidir. Bu konuda tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) devreye giriyor.

BES, bireylerin emekli olduktan sonra rahat bir yaşam sürebilmeleri için uzun vadeli tasarruf seviyesi yükseltilerek yaratılan bir fon. 2003 yılında uygulamaya konulan fon aynı zamanda ülke ekonomisine de katkı sağlamayı amaçlıyor. BES hakkında geniş bir bilgi edinmek istiyorsanız, daha önce detaylarını paylaştığımız bu yazımıza göz atabilirsiniz.

“Otomatik katılım temel göstergeleri”ne göre, BES’te 2017 yılının başından bu yana, sisteme dahil olan 3 milyon 283 bin 856 katılımcının birikimi, 1 milyar lirayı geçti.

Ülkemizde 27 Ekim 2003 tarihinden itibaren faaliyete konulan Bireysel Emeklilik Sistemi, 45 yaşını doldurmamış Türk vatandaşlarından, ücret karşılığında çalışanların sisteme otomatik kaydı sayesinde gün geçtikçe büyüyor. Katılımcıların kişi başı ortalama birikim tutarı 313,3 lira olurken, 8 aylık süreçte sistemin kumbarasında 1 milyar 29 milyon 27 bin 189 lira birikti.

“BES temel göstergeleri”ne göre, 2016 yılının sonunda, sisteme kayıtlı 6 milyon 625 bin 759 katılımcının toplam fon tutarı, 53 milyar 409 milyon 338 bin 756 lira olmuştu.

Emeklilik Gözetim Merkezi (EGM) verilerine göre, geçen senenin sonunda devlet katkısı fonu 7 milyar 438 milyon 167 bin 182 lira, emekli olanların sayısı ise 44 bin 331 olarak açıklanmıştı.

BES’te cayma oranının sürekli artması nedeniyle, sistemde bazı değişiklikler yapılmasına karar verilmişti.

Geçtiğimiz dönemlerde, sistemden cayma oranının %50 seviyelerine çıkması yetkilileri harekete geçirmişti. Bu kapsamda sektör temsilcileri yeni bir paket hazırlayarak, Eylül ve Ekim aylarında hükümete sunulacağını duyurmuştu. Yeni paket tasarısında ise 45 yaş altı kişilerin sisteme dahil olmasının isteğe bağlı hale getirilmesi ve sisteme girildikten sonra 6-8 ay içerisinde çıkışa izin verilmemesi gerektiği gibi ayrıntılar yer alıyordu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum