Yatırım yapmaya başla!

BES’te Cayma Oranı Gün Geçtikçe Artıyor!

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni dönem 1 Temmuz'da başlıyor. Bir yandan da cayma oranının gittikçe arttığı sistemde, bu oranı düşürmenin yolları aranıyor. Sektör temsilcilerinin önerileri ve haberin detayları şöyle...
BES’te Cayma Oranı Gün Geçtikçe Artıyor!

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES), Mayıs ayı sonu itibariyle cayma oranı %50’lere ulaştı. Bu da sektörde rahatsızlık yaratırken, yetkililerin çözüm arayışına girmesine sebep oldu. Buna göre sektör temsilcileri iki aylık cayma süresinin uzatılması ve cayıp tekrar sisteme dönmek isteyenlerin, iki yıllık yasal süreyi beklemeden girişlerinin devreye alınması öneriliyor.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada; BES’e otomatik katılımda cayma oranının 7 Haziran itibariyle %45 oranına ulaştığını söyledi. Daha önce bu oran %38 civarındaydı. Sistem genelinde cayma oranlarını düşürmeye yönelik çalışmaları sürdürdüklerini söyleyen Şimşek, bu konuda emeklilik şirketlerini suçlayarak, yeterince çaba sarf etmediklerini belirtti.

Otomatik BES’te cayma oranını azaltmaya yönelik öneride bulunan Garanti Emeklilik Genel Müdürü Burak Ali Göçer; cayma süresinin altı aya çıkarılarak katılımcıların daha uzun süre sistemde kalıp, avantajlarını öğrenmeleri gerektiğini söyledi. Sistemden çıkıp iki yıl içerisinde yeniden katılmak isteyenlere de gönüllü giriş yapabilme imkanı sunulması gerektiğini sözlerine ekledi.

Katılımcılar İstediği Zaman Sistemden Çıkmamalı

Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Taylan Türkölmez; katılımcıların canları her istediğinde sistemden çıkma haklarının olmaması gerektiğini söyledi. Bunun yerine sistemden çıkış için bir süre belirlenmesi ve o süre dışında sistemde kalmanın zorunlu olması gerektiği önerisinde bulundu.

BES’ten cayma oranının düşürülmesi konusunda öneride bulunan diğer bir isim ise Anadolu Hayat Emeklilik Genel Müdürü Uğur Erkan oldu. Erkan’a göre; sistem hakkında daha çok bilgilendirme faaliyeti yapılmalı ve kamuoyu algısı oluşturacak etkinliklerde bulunulmalı.

BES’te Yeni Dönem 1 Temmuz’da Başlıyor

BES’te yeni dönem 1 Temmuz Cumartesi günü başlıyor. Otomatik katılım ile 45 yaş altı çalışanlar BES’e dahil olabilecekler. Buna göre Türkiye genelinde 45 yalın altında 100-250 çalışanı bulunan özel sektör, 1 Temmuz’dan itibaren otomatik olarak BES’e katılacak. Bu kapsamda 1,5 milyon kişinin emeklilik sistemine katılması tahmin ediliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi, ülke genelinde tasarrufu artırmak amacıyla 1 Ocak’ta başlamıştı. Katılım ise kademeli bir şekilde gerçekleşti. İlk etapta 1000 ve üzerine çalışanı olanlar sisteme dahil olmuştu. Emeklilik Gözetim Merkezi verilerine göre 16 Haziran itibariyle sistemde 2.58 milyon kişi yer alıyor. Bunların fon tutarı ise toplamda 534.13 milyon TL civarında.

Sisteme yatırılan katkı payları çalışanlar tarafından ödeniyor. Ancak 2 aylık cayma süresi sonrasında da sistemde kalan katılımcılara 1000 lira devlet desteği sağlanacak. İlaveten, emekli olduğunda hesabında biriken parayı yıllık gelir sigortası olarak almayı tercih edenlere de birikiminin %5’i kadar devlet desteği verilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum