Yatırım yapmaya başla!

Bernie Sanders’ın Planına Göre Dünyanın En Zenginlerinin Vergileri Katlanacak

Bernie Sanders, dün sunduğu vergi planıyla gündeme otururken en zenginlerin ödeyeceği miktarlar dikkat çekti. Detaylar aşağıda;
Bernie Sanders’ın Planına Göre Dünyanın En Zenginlerinin Vergileri Katlanacak

ABD Kongresi tarihinde en uzun süreyle bağımsız siyasetçi olarak hizmet veren Bernie Sanders, Perşembe günü ilan ettiği vergi planıyla gündeme geldi. Sanders’ın vergi planına göre milyarderlerin yüzde 77 oranında veraset vergisine tabi olmaları gerektiği savunuldu. Nitekim bu ABD’nin gelir idaresi alanında faaliyet gösteren devlet dairesi Internal Revenue Service uyarınca sahip olduğunuz ya da belirli faydalara sahip olduğunuz her şey için uygulanan vergiydi.

Yine Internal Revenue Service’in verileri ışığında 2018 yılında veraset vergisine ilk 11.18 milyon dolardan sonra yüzde 40 uygulanmıştı. Sanders de mevcut duruma gönderme yaparak Perşembe günü erken saatlerde attığı bir tweette; “Faturamız yalnızca Amerikalıların en zengin yüzde 0.2’si için geçerlidir” dedi.

Sanders’ın ofisi tarafından yapılan tahminlere göre yeni vergi planının Amerika’daki en zengin beş milyardere çıkartacağı fatura ise şöyle aktarıldı.

Dünyanın en zengini olan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan dünyanın en değerli markaları listesinde ilk sıraya yerleşen Amazon’un CEO’su Jeff Bezos’un şu anda veraset vergisi için 53 milyar dolar ödeyeceği ve Sanders’ın planı altında rakamın 101 milyar dolara çıkacağı kaydedildi. Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates’in ise halihazırda 38 milyar dolarlık vergi ödeyeceği ve Sanders’ın planı altında rakamın 74 milyar dolara ulaşacağı bildirildi.

88 yaşında olan ve halihazırda 33 milyar dolar ödeyecek olan ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın vergisi ise Sanders’ın planı dahilinde 64 milyar dolar olacaktı.

Bernie Sanders’ın Planına Göre Warren Buffett Vergisi Oracle’ın kurucu ortağı Larry Ellison’un da mevcut durumda 24 milyar dolar ödeyeceği ve Sanders’ın planına göre 46 milyar dolar ödemesinin gerekeceği dile getirildi. 34 yaşındaki Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in ise vergilerinde 22 milyar dolar ödeyeceği ve Sanders’ın yeni planı altında rakamın 41 milyar dolar olacağı dile getirildi. Sanders’ın yeni planı kapsamında önerilen veraset vergisi oranlarının sıralı olacağı ve Amerika’nın en zengin yüzde 0.2’sini etkileyeceği kaydedildi.

Sanders’ın Perşembe günü yayınlanan açıklamasına göre vergi planının ABD’deki 588 milyarderden 2.2 trilyon dolar kazanmak olduğu belirtildi.

Bernie Sanders’ın Veraset Vergisi Planı Gelir eşitsizliğindeki eğilimi bozmak isteyen senatör ayrıca yazılı açıklamasında; en zengin üç Amerikalının 160 milyon Amerikalıdan fazla servete sahip olduğunu vurgulayarak şöyle dedi: ““Bizim faturamız, Amerikan halkının istediği şeyi, bu ülkedeki en zengin ailelerdeki veraset vergisini önemli ölçüde artırarak ve servet eşitsizliğini önemli ölçüde azaltarak yapıyor. Ahlaki, ekonomik ve politik bir perspektiften bakıldığında ulusumuz, bu kadar az kişi çok fazlaya sahipken ve bu kadar çok kişi çok aza sahipken gelişemez.”

Neticede Sanders’ın vergi planı intikal ve veraset vergilerini yüzde 77’ye varana kadar çıkarmak. Daha doğrusu, 3.5 milyon dolardan daha fazla miras alanların mülklerini vergilendirmek. Çünkü şu anda veraset ve intikal vergisi yalnızca 11 milyon dolardan fazla miras alan bireylere uygulanıyor. Nitekim 2017 Kasım’ında Institute for Policy Studies tarafından yayınlanan bir rapor, Bill Gates, Jeff Bezos ve Warren Buffett’ın Amerikan nüfusunun toplamının alt yarısından daha fazla servete ya da 160 milyon kişiden daha fazlasına sahip olduklarını söylemişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum