Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak “Yeni Ekonomik Model” Açıklamasını Yaptı

Berat Albayrak'ın dün haberini verdiği "Yeni Ekonomik Model" açıklamasını yaptı. Merakla beklenen modelden detaylar şu şekilde;
Berat Albayrak “Yeni Ekonomik Model” Açıklamasını Yaptı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün Yeni Ekonomik Model açıklaması yapacağı yönünde haberler piyasalarda heyecan yaratmıştı. 14:30’a ertelenen konuşmanın dolar kurunda bir miktar iyileşme yaratması beklendi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türk bankacılık sisteminin, sağlam sermaye yapısı ve bilançosuyla finansal dalgalanmaları etkin biçimde yönetebilecek konumda olduğu bildirilmişti.

Berat Albayrak konuşmasına, “Yeni Dönemin Yeni Bir Ekonomik Anlayışı” olacağını dile getirdi. “Bugün yeni ekonomi sisteminin genel çerçevesini çizeceğiz,” diyen Albayrak, yeni bakanlığın en önemli noktalarını sıraladı. Bunların; kararlılık, değişimi hedefleyen, katılımcı, sürdürülebilir, güçlü temeller, güçlü refleks ve strateji olduğunu açıkladı.

Yeni Ekonomik Yapının Prensipleri

Yeni Ekonomik Yapının PrensipleriAlbayrak, yeni yapının katılımcı olacağını ve stratejik akılla gerçekleştirileceğini ifade etti. Yeni yapının prensiplerinin başında ise tüm piyasa paydaşlarıyla daha etkili bir iletişim kurulmasının ve güvenin sağlanmasının geldiğini belirtti.

Açıklanan bir diğer prensip; piyasa ve teori ile uzlaşmacı ve gerçekçi politikaların seçilmesi ve uygulanması şeklinde yorumlandı. Üçüncü prensibin ise para politikalarının tam bağımsızlığının sağlanması olduğu söylendi. Albayrak, TCMB’nin bağımsızlığının fazlasıyla kritik olduğunu belirterek, para politikasının tam bağımsızlığını sağlayacaklarını ifade etti.

Albayrak yeni yapının dördüncü prensibi; bütçe dengesinin tekrardan sağlanması ve kalitesinin artırılması olduğunu açıklarken, beşinci prensibin sıkı para ve mali politika olduğunu söyledi. Bir diğer prensibi ise yapısal reformların önceliklendirilmesi şeklinde açıkladı. Yapısal reformlar konusunda oldukça sıkı çalışmalar yürüttüklerini de sözlerine ekledi.

Yeni Ekonomik Modelin Genel Mimarisi

Yeni Ekonomik Modelin Genel MimarisiBakan Berat Albayrak yeni ekonomik yaklaşımın genel mimarisini 3+1 şeklinde tanımladı. Bu noktada; 1. fazın ekonomik dengelenme olduğunu ifade etti. Bunun 2018 – 2019 yıllarında temel prensiplere bağlı kalınarak tamamlanılacağını söyledi. İkinci fazın sürdürülebilir sağlıklı büyüme olduğunu ifade ederken, üçüncü fazı daha adaletli paylaşım şeklinde tanımladı. +1 kısmını ise nitelikli insan gücü ve güçlü toplum olarak açıkladı.

Ekonomik dengenin sağlanabilmesi için enflasyon ile güçlü mücadele, mali disiplin, cari açığın düşürülmesi, güven ortamının iyileştirilmesi, verimlilik ve tasarruf artışı, sermaye piyasalarında derinleşme, kamu borçlarında kaynak çeşitliliği konularına odaklanılacağını ifade etti. Albayrak, cari açığın düşürülmesi için stratejik adımların atılacağına dikkat çekti. 2019 yılında ekonomik dengelenmenin sağlanacağını öngördüklerini de dile getirdi.

İstikrarlı büyüme için stratejik büyüme alanlarının tespit edilmesinin ilk adım olduğunu ifade etti. Aynı zamanda katma değerli stratejik/teknolojik ürün üretimi, ihracata ve cari açığı düşürmeye odaklanılacağını, vergi sisteminde sadeleştirme yapılacağını söyledi. İstikrarlı büyüme konusunda son adımın ise üreten Türkiye hedefi olduğunu açıkladı.

Daha adaletli paylaşım adımı için adil vergi sistemi, dolaylı vergilerin azaltılması, kayıt dışı ile mücadele, işsizliğin azaltılması, gelir dağılımının iyileştirilmesi noktalarına odaklanılacağını ifade etti.

+1 olarak tanımlanan nitelikli insan gücü ve güçlü toplum adımı için de gelişmiş ülke kriterlerini yakalama, nitelikli nüfusun iş gücüne katılması, insani gelişmişlik düzeylerinin artırılması, üreten sivil toplum, kaynak verimliliği kültürü ve girişimci dostu piyasa noktalarına odaklanılacağı belirtildi.

Bakan Albayrak yatırım ve harcamaların, “Teknolojik ürün ve üretimini öncülüyor mu? İhracatı Arttırıyor mu? Cari açığın düşmesine katkısı var mı?” soruları çerçevesinde yapılacağını açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bütçe açığının yüzde 1,5 seviyelerinde sınırlandırılacağı ifade edilmişti. Açıklamada ayrıca “Hazine borç çevirme oranları yüzde 100’lerin altına inecek. 2019 büyümesinin yüzde 3 – 4 aralığında olması, cari açığın yüzde 4 civarında dengelenmesi bekleniyor,” ifadelerine yer verilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum