Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak Telekonferansta Yeni Ekonomik Modele Dikkat Çekti

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın yoğun katılım ile gerçekleşen telekonferansı gerçekleşti. İşte önemli satır başları:
Berat Albayrak Telekonferansta Yeni Ekonomik Modele Dikkat Çekti

Bakan Berat Albayrak’ın yabancı yatırımcılarla gerçekleşen telekonferansı Türkiye saati ile 16:00’da başladı. Bin civarında katılımcı beklenirken 3 bin 783 yabancı yatırımcının kayıt yaptırdığı bilgisi ile meraklar iyice artmıştı. Son ekonomik gelişmelerin ardından ayarlanan telekonferansta küresel yatırımcılara mesajların doğrudan iletilmesi hedeflenmişti.

Ülke içi zorlukların farkındayız diyen Albayrak, piyasadaki düzensizlikle uğraştıklarını ifade etti.

Piyasadaki Düzensizlikle Uğraşılıyor

Türk bankacılık sektörünün sağlıklı ve güçlü seyrettiğine yeniden dikkat çekti. Bankacılık sektörüne destek sağlamaktan çekinmeyeceklerini de belirtti. Aynı zamanda bankacılık sisteminin açık döviz pozisyonu olmadığını da ifade eden Albayrak, ülkenin içindeki bulunduğu durumdan güçlenerek çıkacağını ifade etti. Enflasyonu tek haneye geri düşürmenin en önemli öncelik olduğuna dikkat çekerken, TCMB’nin mali politika ile paralel adımlar atacağını belirtti.

Yeni Ekonomik Model‘in maddelerine dikkat çeken Albayrak, vergi yapılandırmalarından önemli bir gelir beklendiğini söyledi.

Yeni Ekonomik Model Vergi Yapılandırmaları

6000 civarında yabancı yatırımcıya konuşan Berat Albayrak, “TCMB mali politika ile paralel adımlar atacak. İddialı tasarruf programı için tüm bankalara görev verildi. Vergi yapılandırmalarından önemli bir gelir bekliyoruz,” ifadelerini kullandı. Yaşanan oynaklığın temel ekonomik göstergelerden kaynaklanmadığını belirten Albayrak, yatırımcılardan güçlü destek geldiğine dikkat çekti.

Bakan Albayrak, Türkiye’nin hiçbir zaman piyasa dışı kuralları hayata geçirmediğini ifade etti.

Piyasa Dışı Kurallar Söz Konusu Olmaz

“Yatırımcılar ile açık ve şeffaf diyaloğu destekliyoruz” diyen Albayrak, yapısal reformların öncelikler arasında yer aldığını yeniden söyledi. Bakanlardan güçlü bir tasarruf planı beklediğini söyleyen Albayrak, iddialı tasarruf programı için tüm bakanların görevlendirildiğini belirtti. “Sermaye kontrolleri ajandamızda değil ve olmayacak,” diyen Berat Albayrak, IMF ile bağlantıya geçme ve işbirliği gibi bir hamlelerin olmadığını ifade etti.

Merkezi bütçe açığı hedefinin bu yıl yüzde 2’nin altında kalması olduğuna da dikkat çeken Albayrak, vergi gelirlerinde olumlu gelişmeler yaşandığını açıkladı.

Merkezi Bütçe Açığı Yüzde 2 Altında

Mali disiplin hedeflerinden sapma olmayacağını belirten Albayrak, piyasaya güveninin artırılması için her adımın atılacağını söyledi. Enflasyonla mücadelede para politikasının tek başına yeterli olmadığına dikkat çekti. Halkbank konusuna da değinen Albayrak, “Halkbank ile ilgili ceza beklemiyoruz,” ifadelerini birkaç kere tekrarladı.

Berat Albayrak, “ABD Hazine Bakanı Mnuchin ile iyi iletişim içerisindeyiz,” ifadesi ile de dikkat çekti.

ABD Hazine Bakanı ile İyi İlişkiler

Sürdürülebilir büyüme için ekonominin yeniden dengelenmesi gerektiğini ifade eden Albayrak, Türkiye’nin yatırımcılar için cazip bir gelişen piyasa olmaya devam edeceğini de söyledi. Ekonomide ılımlı bir büyüme oranının beklendiğini de belirtti. Şirketlerin kısa vadeli yükümlülüklerini karşılamak konusunda rahat olduklarını söyleyen Albayrak, bankalardan mevduat çıkışının büyük olmadığını ifade etti.

Bankacılık sektöründeki cari oynaklığı yönetme kabiliyetine sahip olunduğunu da sözlerine ekledi.

Bankacılık Sektöründe Cari Oynaklığı Yönetme

Döviz fonlamalarının frenlenmesi için halihazırda tedbirlerin alındığını belirten Albayrak, sorunlu krediler konusunda stres testi yapıldığını ifade etti. Toplam döviz mevduatının ise kredilerden daha fazla olduğunu söyledi. Türkiye’nin yüksek kaldıraçlı bir ülke olmadığını söyleyen Albayrak, 2018 yılının ilk çeyreğinde borç/GSYİH oranının yüzde 137 olduğunu belirtti.

Katar anlaşmasının farklı bileşenleri olduğunu söyleyen Albayrak, doğrudan yatırımlar olduğuna da dikkat çekti. Albayrak, sıcak para ve swap tarafından likiditeye yönelik Katar’dan hamlelerin geleceği konusunda bilgiler de verdi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum