Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Berat Albayrak’tan Türkiye – AB İlişkilerine Yönelik Önemli Açıklamalar Geldi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Avrupa Birliği - Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu.
Berat Albayrak’tan Türkiye – AB İlişkilerine Yönelik Önemli Açıklamalar Geldi
Yorum

Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi’nde yapılan Avrupa Birliği – Türkiye Yüksek Düzeyli Ekonomik Diyalog Toplantısı’na yönelik açıklama yapan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yapılan görüşmenin iki tarafın işbirliği açısından önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Toplantıda Albayrak’a Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan eşlik etti. AB tarafından ise AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen, AB’nin Ulaştırmadan Sorumlu Komiseri Violeta Bulc, Avrupa Komisyonu Kabine Başkanı Matej Zakonjsek ve AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger gibi isimler katıldı.

Hazine Bakanı Berat Albayrak, devlet sektörü ve iş dünyasına ilişkin önemli konuların tartışıldığını söyledi.

Turkiye Ab TicaretSöz konusu toplantının kendileri için çok anlamlı olduğunu ifade eden Albayrak, son dönemde ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşları yüzünden herkesin tedirginlik yaşadığını, serbest ticaret ve ekonomik işbirliği gibi konuların her taraf için sinerji oluşturabileceğini ekledi.

Türkiye – AB arasındaki ticaret hacminin 165 milyar dolara ulaştığını, son 15 yıl içerisinde yapılan ilerlemeler sayesinde iki taraf arasındaki işbirliğinin ne kadar önemli başarılar doğurduğunu vurguladı. Yapılan toplantıda bu nedenle, iş dünyası için acil olan konuların, her iki tarafın da menfaatine olacak şekilde hayata geçirilmesinin ele alındığını anlattı.

Bu yıl için belirlenen %15,9 enflasyon hedefinin gerçekleşmesine yönelik gelişmeler olduğunu dile getirdi.

Albayrak Enflasyon HedefiHazine ve Maliye Bakanı Albayrak, mali politikalar konusundaki gelişmelerin enflasyon hedefinin gerçekleşeceğine dair sinyaller verdiğini aktardı. Yaz aylarında reel olmayan kırılganlıklar yaşandığını, cari dengenin 2018 Mayıs ayı itibarıyla %6’nın üzerinde olduğunu belirtti. Ancak toparlanma dönemine geçildiğini ve yabancıların yatırımlarının 13 milyar doların üzerine çıktığını dile getirdi.

AB ile ilişkilerimizin yüzyıllardır süregeldiğini, bu nedenle günlük olarak nitelendirilmemesi gerektiğini belirten Albayrak, dostluk ve kardeşliğin en önemli motivasyonlarımız olması gerektiğini sözlerine ekledi. Türkiye’nin demokrasinin her geçen gün güçlendiği bir ülke olduğunu ve karşılıklı yapılacak empatilerin çok önemli olduğunu vurguladı.

AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen de yapılan görüşmeler hakkında düşüncelerini paylaştı.

Jyrki KatainenToplantıda özel sektör temsilcilerinin bulunmasından memnun olduklarını söyleyen Katainen, iş dünyasının da bu toplantıyı dinlemesi ve önemsemesi gerektiğinin altını çizdi. AB tarafı olarak her zaman işbirliklerinin ilerletilmesi fikrinde olduklarını, bu noktada diplomatik olarak hareket edilmesine gerek olmadığını dile getirdi.

Türkiye’nin AB’nin beşinci en büyük ticaret ortağı olduğunu, dolayısıyla her konunun konuşulması gerektiğini belirtti. “Türkiye’ye Avrupa ülkesi gözüyle bakıyoruz ve yapılan ekonomik reformlar umut vaat ediyor” şeklinde bir cümle kuran Katainen, vize serbestliği kriterlerinin gerçekleştirilmesi halinde herkesin rahatsa seyahat edebileceğini söyledi. Türkiye’nin 72 adet olan kriterden 68’ini tamamladığını, geri kalanın da üç yıldan daha kısa bir süre içerisinde tamamlanacağını düşündüğünü aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu