Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak: “Ekonomi Faiz ve Enflasyon Prangasından Kurtulacak”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyonun Ekim ayından itibaren düşüş göstereceğini, ekonominin bu ve faiz gibi faktörlerin etkisinden kurtulacağını belirtti.
Berat Albayrak: “Ekonomi Faiz ve Enflasyon Prangasından Kurtulacak”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye 2023 Zirvesi‘nde yaptığı konuşmada ekonomiyi rahatlatacak açıklamalarda bulundu. Ekonomide özellikle son dönemde dış ticaret rakamlarının ardından dengelenmenin başladığını belirten Albayrak, enflasyon ve faiz prangasından kurtulacağını söyledi. Albayrak’ın Türkiye 2023 Zirvesi’nde yaptığı konuşmanın satır başları şöyle;

Bakan Albayrak, Türkiye ile ilgili olumsuz havanın dağılmaya başladığını söyledi.

Eylül ayında %24,52 gelen enflasyon rakamlarından sonra Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’nı açıkladı ve sayısı 500’ü aşan firma, milli beraberlik içerisinde enflasyonla mücadelede yer alacaklarını duyurdu.

Bu çabaların ardından enflasyonun Ekim ayı sonrasında Kasım ve Aralık ile birlikte aşağı yönlü hareket edeceğini belirten Albayrak, yapısal reformların ardından ekonomimizi faiz ve enflasyon denen iki prangadan adım adım kurtaracağımızı dile getirdi.

Hal yasasının çok yakın zamanda Meclis gündemine taşınacağını belirtti.

Bu sayede artık komisyonculuğun tarihe karışacağını dile getiren Albayrak, Türkiye’nin çok güçlü bir altyapı ve hazırlık döneminde olduğunu, çok kısa stratejilerin belirlendiğini ve çok kısa vadede gereken adımların tamamlandığını ifade etti. Üretici enflasyonuna karşı güçlü aksiyon adımları atılacağını, üretim ve girdi maliyetlerini düşürmek için reel sektöre destek verileceğini sözlerine ekledi. Ülkemizin önde gelen markalarından, mahalle bakkallarına kadar herkesin omuz omuza verdiğini ve enflasyonla topyekun mücadeleyi sahiplendiğini dile getirdi.

Bakan Albayrak, Ağustos ayında yaşanan kur volatilitesinin ekonomik bir saldırı olduğunu söyledi.

Hatırlayacağınız üzere, ABD’li rahip Brunson’ın davası ile ilgili gelişmeler izlenirken, iki ülke arasında gerilim artmış ve Ağustos ayında dolar 7,24’e kadar yükselmişti. Buna diğer döviz kurları da eşlik edince, Türk lirası en değersiz para birimleri arasında anılmaya başladı.

Ağustos’ta yaşananların spekülatif bir saldırı olduğunu ifade eden Albayrak, bu sürecin beklenenin altında hasarla atlatıldığını söyleyerek; “Her ülkenin birinci önceliği kendi çıkarları. Suni gündemlere takılıp, ortak akılla sorunlara çözüm bulmaktan uzaklaşmayalım.” şeklinde görüş bildirdi. Son dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranında da dengelenmenin sinyallerinin alındığını, bu konuda istedikleri seviyede ilerlediklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum