Yatırım yapmaya başla!

Berat Albayrak: “Dolar Politik Cezalandırma Aracına Dönüştü!”

Berat Albayrak Türk lirasının korunmaya devam edeceğini ve serbest piyasa çerçevesinde adımlar atacaklarını ifade etti. İşte konuşmadan detaylar;
Berat Albayrak: “Dolar Politik Cezalandırma Aracına Dönüştü!”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk bankacılık sektörünün ve sermaye yeterliliğinin güçlü olduğunu dile getirdi. Serbest piyasa çerçevesinde adım atmaya devam edileceğine dikkat çekti. Türk lirasının korunacağını ve yola TL ile devam edileceğini ifade etti. Dışarıya karşı tavrın ise çok net bir şekilde ortaya koyulduğunu ifade etti.

“Güven ortamını zedeleyenlerle mücadelemiz sürecek” diyen Albayrak, doların küresel alanda güven kaybettiğini ifade etti.

Dolar Güven Kaybetti

Doların politik cezalandırma aracına dönüştüğüne dikkat çekti. Türkiye’nin ise bu süreçten ekonomisini güçlendirerek çıkacağını dile getirdi. Mali disiplinden taviz verilmeyeceğini dile getiren Berat Albayrak, Yeni Ekonomik Model prensipleri içinde de buna dikkat çekmişti. “Çok daha güçlü bütçe disiplini uygulayacağız,” diyen Albayrak, daha çok üreten büyük ve güçlü Türkiye hedefine ilerlemeye devam edeceğiz.

Albayrak “Serbest piyasa kurallarında kalarak gereken tüm araçları devreye sokarak adım atmaya devam edeceğiz,” ve eksik yönlerimizi biliyoruz dedi.

Eksik Yönlerimizi Biliyoruz

Türkiye’nin dünyanın en az borçlu ülkelerinden birisi olduğunu ifade etti. Aynı zamanda bireylerin de 2001 krizi öncesinde olduğu gibi döviz borcuna sahip olmadığına dikkat çekti. Şirketler için de bankaların güçlü bir şekilde ayakta durduğunu söyledi. Türk bankacılık sektöünün güçlü olduğuna bir kere daha değinen Albayrak, güven ortamını zedeleyenlerle mücadele etmeye devam edeceğiz dedi. Bu sürecin bazı eksik yönlerimizi ortaya çıkarttığına da dikkat çekti.

Berat Albayrak, şirketlerin döviz risklerini azaltmaya yönelik önlemleri hayata geçireceğiz ifadelerini kullandı.

Şirketlerin Döviz Riski Azaltılacak

“Harcamalara ve yatırımlara getireceğimiz disiplin en önemli noktadır,” diyen Albayrak, çok daha güçlü bütçe disiplini uygulanacağını söyledi. Sonuç odaklı ve etkili reformlar politika çerçevesinin en önemli ayağı olacağına dikkat çekti. Bankalar ile kredilerin yeniden yapılandırılmasına yönelik çerçeve düzenlemesinde bir noktaya gelindiğini ifade etti.

Banka mevduatlarından önemli çıkış olmamasını ise vatandaşların algı operasyonlarına karşı dik bir duruş sergilemesinden kaynaklandığını söyledi.

Banka Mevduatlarında Önemli Çıkış Yok

Bakan Albayrak, kur artışından etkilenen firmaları tespit ederek, rahatlamalarını sağlayacaklarını belirtti. Döviz riskini azaltmaya yönelik gerekli düzenlemelerin ise adım adım hayata geçirileceğini ifade etti. Ticaret ve alışverişlerde milli para biriminin kullanılmasını sağlayacaklarına dikkat çekti.

İlk günden itibaren paydaşlarla çok yakın bir çalışma ve aksiyon planı oluşturulduğunu belirten Albayrak, “Merkez Bankamız ve BDDK piyasalardaki baskıyı azaltmak için gerekli tüm tedbirleri aldı,” dedi. 10 Ağustos tarihinde Türk lirasına en üst düzeyden saldırı ilan edildiğini ve kurumların sağlam kararlı bir şekilde durduklarını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum