Paylaşım
in G+

Berat Albayrak’tan Reel Sektörü Rahatlatacak Yeni Tedbir Paketi Geldi


 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, kurdaki artış sonrasında bankaları ve reel sektörü rahatlatmak için yeni tedbir paketini açıkladı. İşte detaylar;

Kurdaki artış ile birlikte reel sektörün nasıl etkileneceği üzerine birçok yorum gelmişti. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak reel sektörü rahatlamak için devreye alınan aksiyon planının uygulanmaya devam edildiğini belirtti. Yeni tedbirleri de açıklayan Albayrak, ekonomik saldırılarının etkilerini kırmak ve ekonomiyi güçlü temellere kavuşturmak ifadelerini yineledi.

Albayrak, reel sektörün banka kredileri kapsamında bir dizi rahatlatıcı tedbirlerin bugün itibariyle devreye alınacağını belirtti. Bankalar Birliği ile belirlenen tedbirlerle her bir firmanın durumu ayrı ayrı değerlendirilecek ve karşılıklı iyi niyet esasına göre paket uygulanacak.

Alınan tedbirler ve işlemler ise şu şekilde sıralandı;

  • Kredi kanalları açık tutulmaya devam edilecek,
  • Firma nakit akışlarının sürdürülebilirliğini teminen, vade ve fiyatlamalarda esneklik sağlanmaya devam edilecek,
  • Kur artışı nedeniyle limit aşımı oluşan kredilerde limit aşımı dikkate alınmayacak ve kredi kapama talebi yapılmayacak,
  • Yine kur etkisi ile teminat değeri risk tutarını karşılamada yetersiz kalan krediler için firmalardan ilave teminat talep edilmeyecek,
  • 8 Ağustos 2018 itibariyle yaşanan ekonomik ortam nedeniyle oluşan kredi gecikmeleri, karşılıksız çek ve protesto edilen senetler, Risk Merkezi’ne mücbir sebep koduyla bildirilecek. Bu uygulama ile firmaların kredi erişimlerine engel teşkil etmeyecek.

Bakan Albayrak, 3 gün önce şirketleri rahatlatacak adımların yolda olduğunu söylemişti. Döviz kurlarında görülen aşırı dalgalanmaya karşı tüm tedbirlerin alındığını belirten Albayrak, özel sektörün sonuna kadar yanında olduklarını ifade etmişti. Doların güvenilirliğini yitirdiğine dikkat çekmiş ve “şirketlerimizi koruyacağız” mesajı vermişti.

SETA’nın düzenlediği sempozyumda doların politik cezalandırma aracına dönüştüğünü belirten Albayrak, TCMB ve BDDK’nın piyasalardaki baskıyı azaltmak için tüm tedbirleri aldığını ifade etmişti. Ayrıca serbest piyasa kurallarında kalarak gerekli tüm araçların devreye sokularak adım atılacağı belirtilmişti. Dün yabancı yatırımcılarla gerçekleştirdiği telekonferansta ise TCMB’nin mali politika ile paralel adımlar atacağını vurgulamıştı.

Dolar kuru sabah saatlerinde 5,7502 liradan işlem gördükten sonra bir miktar yükselişe geçmişti. Uzmanlar dolar kurunun 5,75 – 5,80 bandında sıkıştığını ifade ederken, yeni gelişmelere göre aşağı veya yukarı yönlü atakların olabileceği yorumunu da yapıyorlar. Şu dakikalarda ise dolar kuru yüzde 0,39 oranında artı yönde 5,8360 liradan alıcı buluyor.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı